Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Democratia romana, subiect de dezbatere propus de ...
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Democratia romana, subiect de dezbatere propus de opozitie la Bruxelles- o premiera europeana

Sunt impietrita de ceea ce se intampla:O
Acesti premariti care se considera purtatorii de cuvant ai poporului roman considera ca ne pot reprezenta in fata Parlamentului European. Cine i-a mandatat?
Au facut un sondaj de opinie (foarte probabil fals) si considera ca este normal sa ne denigreze tara indiferent de problemele interne pe care le avem?
Au dreptul sa se comporte in felul acesta? Cum ii putem opri si sanctiona?
[ link extern ] /
L.C.
Cum ii putem opri si sanctiona?

Prin vot, dar nu anticipat asa cum il cer persoane manipulate care, poate, nu s-au prezentat la vot niciodata sau, fiind prea tineri, nu au drept de vot.
Ramane ca la vot cetatenii sa foloseasca mintea impotriva "plaselor" candidatilor care, daca ne gandim bine, nu tin de foame 4 ani si iar o sa iasa in piata manipulati de o alta opzitie.

Despre "cei trei crai de la rasarit" nu am ce comenta, mare pacat ca sunt tineri, daca erau si politicieni....
asa este prin vot. sunt apolitic. dar ma intereseaza soarta copiilor mei.cu nasul pe sus nu se poate guverna.un prim ministru trebuie sa mearga pe picioarele lui,acesta nu ne reprezinta.
pneagu a scris:

Cum ii putem opri si sanctiona?

Prin vot, dar nu anticipat asa cum il cer persoane manipulate care, poate, nu s-au prezentat la vot niciodata sau, fiind prea tineri, nu au drept de vot.
Ramane ca la vot cetatenii sa foloseasca mintea impotriva "plaselor" candidatilor care, daca ne gandim bine, nu tin de foame 4 ani si iar o sa iasa in piata manipulati de o alta opzitie.

Despre "cei trei crai de la rasarit" nu am ce comenta, mare pacat ca sunt tineri, daca erau si politicieni....

Sigur, e o sanctiune si asta dar nu, eu consider ca merita sa fie trasi la raspundere pentru ceea ce fac, la propriu. Asta era intrebarea, nu avem nici-un instrument legal prin care sa-i putem sanctiona?
Eu nu i-am delegat sa ne reprezinte si nu cred ca a facut-o cineva, asta-i nedumerirea mea: cum e posibil ca aceasta adunatura sa reprezinte Romania si sa o denigreze astfel?
Multumesc frumos participantilor la discutie!
L.C.

Nici nu o sa avem prea curand un instrument legal. In ultimii 20 si ceva de ani s-au emis vagoane de acte normative, modificate si paramodificate. 90% dintre ele nu au prevazute sanctiuni pentru incalcarea actului normativ. Ce inteleg de aici? Ca am avut, avem si imi este teama ca vom avea si in continuare o clasa politica care "fabrica " legile astfel incat daca sunt prinsi cu "ocaua mica" sa poate scapa. Avem exemple cu nemiluita. Si ultimul exemplu prezentat ieri, facand paralelism cu batrana care a furat o rata sau batrana care a mutat tarusul hotarului, ambele primind cate 3 ani inchisoare, demonstreaza ceea ce spun.
ContSters42179, utilizator
Dar de adunatura care ne conduce si ne-a adus in starea de acum ... nu aveti nici o parare...despre idiotenile debitate de domnisoara presedinte... la parlamentul european ... Nici o parere? Atunci nu v-ati simtit nereprezentat ? Dar cand am fost indatorati toti cu 5000 de euro fiecare? Ati mandatat pe cineva? Stand cu laptopul in brate la caldura e foarte simplu sa judecam si sa cerem socoteala....