Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Recrutarea unei persoane pentru prostitutie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Recrutarea unei persoane pentru prostitutie

Buna ziua,
Fiica mea a plecat de acasa lasand un bilet in care spune ca iubeste un baiat si se casatoreste cu el, afland ulterior ca acel baiat are un renume de proxenet si recruteaza fete naive pentru a le duce in Germania. Am fost la politie si mi s-a spus ca nu pot sa faca nimic deoarece este majora(18 ani) si a plecat de buna voie, dar eu consider ca nu stie ce drum o asteapta crezand ca acel baiat o iubeste nu ca vrea sa-i faca rau.Din surse neoficiale am aflat ca o tine intr-un apartament din alt oras si o pregateste sa plece cu ea in Germania. Intrebarea mea de parinte disperat este ce pot face legal ca fiica mea sa nu ajunga prada acestui proxenet, sa o lase in pace si sa vina acasa. Va multumesc.
Din punct de vedere legal, in momentul acesta, baiatul despre care vorbiti, nu a comis nici-o infractiune. Numai daca fata este sechestrata si fortata sa se prostitueze in apartamentul de care pomeniti, puteti depune o planere la politie. Altfel, fata a plecat de buna voie, are capacitate de exercitiu deplina si nu poate fi constransa de parinti sa faca ceva anume.

Daca depuneti o plangere in care il acuzati pe baiat de proxenetism, in cazul in care in urma cercetarii penale nu se da inceperea urmaririi penale, puteti ajunge in situatia in care baiatul depune o plangere pentru denunt calomnios si cere si daune pentru ca ati adus atingere onoarei, demnitatii si reputatiei sale.
Politia nu poate face nimic deoarece nu exista probe din care sa rezulte ca baiatul este proxenet si nu din cauza ca fata are peste 18 ani.

Puteti incerca sa depuneti un denunt doar daca aveti probe certe si nu doar ca ati auzit de la anumite persoane lucruri de acest fel.
Puteti apela la un detectiv particular care ar putea sa va ajute.
Am inteles ideea dvs. el are reputatia ca ar fi facut acelasi lucru si cu alte fete si la organul de politie se cunoaste acest aspect, dar ce pot sa fac sa astept sa se intample tragedia(sper sa nu) si dupa aceea sa depun plangere pentru proxenetism. Multumesc
Tocmai de aceea v-am spus sa apelati la serviciile unui detectiv particular ca sa nu asteptati sa se intample tragedia.
Detectivul particular se poate informa si chiar sa adune probe.

Politia daca va avea probe va actiona.
Fara probe politia nu poate face nimic.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Dar exista posibilitatea ca acest individ sa fie invitat la politie si sa dea o declaratie din care sa rezulte ca nu o va obliga sa practice prostitutia si in caz contrar va fi raspunzator.Multumesc.