Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Care este incadrarea juridica?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Care este incadrarea juridica?

Am fost acuzata ca am agresat o persoana,aceasta are martori mincinosi dar politia de proximitate a cerut persoanelor in cauza (si cel vinovat si cel nevinovat) cumpatare.Desi raspunsul politiei este acesta ,d-na in sedinta de la locul de munca a facut grave afirmatii cu privire la concluziile politiei.astfel in fata a 100 de oameni a spus ca politia m-a gasit vinovata ,ca am fost avertizata si ca am refuzat mult timp sa ma prezint la politie,aspect total neadevarat..
Am inregistrat sedinta ,acum am dovezi ale minciunilor ei.Pentru ca dupa sedinta a incercat sa minta din nou politia afirmind ca am agresat-o verbal.
Nu imi este clar, nu mai sunteti in cercetari la politie? Aveti un act cum ca a incetat cercetarea sau ca nu ati fost trimisa spre urmarire penala? Fapta pare a fi infractiunea de calomnie, o plangere penala, chiar daca nu va duce la condamnare, cel putin o va speria teribil pe persoana care v-a acuzat
Cu inregistrarea dvs si declaratile unor colegi puteti sa-i faceti o plangere sefilor si eventual la ITM (desi nu cred ca exista sanctiuni in acest sens).
Blasim, utilizator
In opinia mea,este vorba de comiterea infractiunii de calomnie.Depuneti plangere penala la politie sau la parchet,iar in justa argumentare a plangerii solicitati proba cu martori.De asemenea,constituiti-va parte civila si solicitati despagubiri.
In sprijinul celor afirmate de subsemnatul aduc urmatoarele precizari:
-Constituie calomnie afirmarea ori imputarea in public prin orice mijloace a unei fapte determinate la o persoana care daca ar fi adevarata ,ar expune acea persoana la o sanctiune penala,administrativa,disciplinara ori al dispretului public.In acest sens ,faptuitorul trebuie sa actioneze animat de intentia de a discredita ,de a compromite pe cel vizat prin afirmatiile sale publice.
In speta,daca afirmatiile doamnei sunt reale,sunt intrunite elementele infractiunii de ''calomnie''.
A devenit un caz controversat calomnia (si insulta) - deoarece a fost abrogata din CP, nemaifiind practic incriminata; dar de cand cu hotararea CC care a stabilit ca aceasta abrogare este neconstitutionala situatia s-a cam obfuscat- pentru ca in viziunea unora acum se aplica, a altora - nu..situatia ei e la fel de neclara ca si speta de fata.

contsters87229171, utilizator