Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie comuna
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie comuna

Buna ziua.La momentul actual,sunt divortata cu 2 copii minori in custodia mea,unul de 7 ani si unul care inca nu a implinit 2 ani.Daca tatal copiilor ar cere custodia comuna cand ar putea face asta si ce ar presupune acest lucru?Asta ar fi o intrebare.Problema este ca eu mi-am refacut viata si el tot timpul intervine sub diferite pretexte legate de copii in familia mea actuala.Daca face demersul pentru a cere custodie comuna,exista vreo sansa sa nu i se acorde si sa ramana acelasi program de vizite pentru copii?
Multumesc anticipat.
Autoritatea parinteasca comuna o va obtine.
Cat priveste programul de vizita acesta poate ramane la fel.
Chiar lucrez la un apel pentru un client care a patit asa desi este un tata deosebit.
De aceea se poate spune ca sansele sa nu se schimbe programul sunt destul de mari in raport de ceea ce am vazut dupa analiza dosarului clientului meu.
El poate solicita stabilirea locuintei copiilor la domiciliul sau daca dovedeste ca imprejurarile care au determinat instanta (la divort) sa incredinteze copiii catre dv, s-au schimbat si el are conditii mai bune cresterii si educarii acestora. In caz contrar, copiii raman la dv. Poate cere schimbarea programului de vizita.
Custodia comuna nu presupune schimbarea programului de vizitare ori incredintarea lor.
Custodia comuna, presupune ansamblul de drepturi si obligatii care privesc persoana si bunurile copiilor, drepturi si obligatii care apartin ambilor parinti, care se refera la dreptul si obligatia de crestere, ingrijind de sanatatea, dezvoltarea fizica, psihica, intelectuala, educatia copiilor.
.
Multumesc frumos de raspunsuri.Faptul ca mi-am refacut viata si locuiesc impreuna cu cineva are vreun efect negativ in fata instantei?
LilianEffect, utilizator
Atata vreme cat aceasta nu afecteaza in sens negativ conditiile de crestere si educare a copiilor, nu consider ca ar avea importanta. Evident ca partea adversa s-ar putea folosi de acest argument, dar trebuie dovezi in sensul daunelor pe care relatia dv o provoaca asupra copiilor.
Stimata doamna, totul e posibil.
Depinde ce cere taticul, ce martori duce in fata judecatorului, ce avocat aveti, cine este judecatorul si ce experienta de viata are judecatorul.
Cand ati divortat si ati primit incredintarea minorilor?