Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Abandon de familie, implicatii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Abandon de familie, implicatii

Buna ziua, fratele meu a parasit domiciliul conjugal, mutandu-se la parinti (intentioneaza sa divorteze), intrucat, de ani de zile, relatia cu sotia sa nu mai exista, sub nicio forma. Are 2 copii minori care au ramas in apartamentul bun comun impreuna cu sotia. Ce implicatii are aceasta parasire de domiciliu, cu atat mai mult cu cat ea nu are niciun venit? Se considera abandon de familie, este infractiune, conteaza la divort? Mentionez ca, in afara de a dormi si a face baie in acea casa, nu se mai intampla nimic, nici macar un dialog civilizat intre sotie+copii si el.
Abandon"";; atunci cand exista o obligatie care s - a dispus printr-o hotarare judecatoreasca. Implicatii la divort pot exista, pentru parasirea domiciliului conjugal, si, se va tine cont de privind "stabilirea resedintei copiilor minor si la obligarea "fratelui la plata pensiei de intretiner"Ok. Infractiune poate fi numai daca printr-o hotarare judecatoreasca executorie, fratele nu plateste pensia pt. copii mai mult de 3 luni si, acest fapt numai daca exista rea-credinta;
Fratele meu este un om pasnic, nu este de rea-credinta, dimpotriva, doreste binele copiilor ... fiind vorba despre 2 copii minori, va lasa sotia impreuna cu acestia la domiciliul actual si nu se va opune daca ea va cere stabilirea resedintei acestora acolo ... in ceea ce priveste pensia alimentara, ce va stabili instanta, se va conforma ... insa nu doreste sa fie acuzat de tot felul de fapte neadevarate, cum ar fi parasirea domiciliului sau abandonul, dar chiar nu mai are rost sa locuiasca in acea casa, ca un strain, fara sa-l intrebe cineva cand a mancat ultima oara, atunci cand vine de pe drumuri (este sofer profesionist), fara sa-i spele o haina ...

ContSters93450, utilizator
Tatal e dator sa-si intretina familia si pana la divort, faptul ca nu se intelege cu sotia si a fost nevoit sa plece de acasa e una, ca nu il mai intereseaza de copiii sai e alta. Abandonul de familie vizeaza si lasarea fara ajutor..
Nu intentioneaza sa isi lase copiii fara ajutor, insa sotia nu lucreaza de 4 ani si nici nu o intereseaza sa isi caute de lucru ... e mai interesant sa stea toata ziua pe facebook, iar sotul sa lucreze, s-o intretina ... si, pe deasupra, face doar acuzatii nefondate ... Doar tatal e dator sa-si intretina familia, mama nu ? Credeam ca drepturile si obligatiile se impart in mod egal, intr-o casatorie ... Deci el are obligatia intretinerii iar ea dreptul de a sta pe retele de socializare si de fi intretinuta (a se citi "a toca banii sotului")...
Doresc sa stiu CE IMPLICATII LEGALE ar putea avea plecarea de acasa a fratelui meu (avand in vedere situatia de fapt de acasa), ar putea sa-i dauneze, in cursul procesului de divort ?
ContSters93450, utilizator
Tot nu am inteles daca exista vreo consecinta legala a plecarii de acasa a fratelui meu, poate pierde custodia comuna a copiilor, poate pierde dreptul de vizitare, jumatatea lui din locuinta etc