Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Probe obtinere incredintare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Probe obtinere incredintare

..ea pleaca cu copil, dupa numai 1,5 luni, ajung in situatia de chemat salvare 112 si de a interna copilul la spital in stare destul de grava 40 temp. cu viroza, rinichi marit si analize sange nu prea bune, motivand ca de la gradinita ar fi tinut educatoarea geamul deschis cu toate ca nu se ajunge la asa ceva de la un simplu geam mai ales ca din 20 copii , al meu fiind singurul care a ajuns in aceasta situatie...asta ca am avut inspiratia de a merge cu ea impreuna cu copilul la gradinita si afland intamplator ca cu o seara inainte avusese 39 temp....la insistentele mele si ale medicului de gradinita am ramas impreuna cu copilul la domiciliul conjugal urmand ca ea sa-l ia dupa serviciu....acum copilul este intr-o stare mai buna, urmare a ingrijirilor medicale.....si in continuare refuzand sa revina in domiciliul conjugal cu copilul....cum pot folosii asta in instanta....si in ce masura ma ajuta la obtinerea custodiei ? ce acte ar trebuii sa obtin de la spital ? si cum ma ajuta plata tuturor cheltuielilor.....pt. ca asistentele elibereaza chitanta pe numele copilului....
costin27, utilizator
Cred ca doar pentru viroza contactata de minor la gradinita,nu se poate obtine custodia acestuia.Pentru a va fi incredintat minorul spre crestere si educare,trebuieste sa dovediti cu interogatoriu, acte,martori si ancheta sociala ca mama se dezintereseaza de cresterea si educarea minorului,ca aceasta are un comportament antisocial sau de natura de a influenta negativ dezvoltarea minorului,ca bea, ca se prostitueaza ,etc.Daca dvs.puteti dovedi in modalitatile aratate toate acestea sau orice imprejurari prin care mama isi agreseaza minorul,lipsa de dragoste si afectiune sin partea acesteia,puteti solicita si obtine incredintarea minorului.
Solicitati asistentelor care completeaza chitantele sa mentioneze pe acestea "achitat de ......."
Liliana Gradinaru, Avocat
Daca vreti sa dovediti ca este cam iresponsabila ar putea ajuta.
Poate ca pune viata minorului in pericol.
Poate ca s-a intamplat pur si simplu.
Unde a stat cu copilul cat a fost plecata?

Asistentele sa treaca ca plata a fost facuta de dvs pt copil.

avocat Claudiu Lascoschi
Liliana Gradinaru, Avocat
cu ea, la parintii ei, impreuna cu ea, care au afirmat ca vor avea ei grija de el......si s-a vazut cam cata grija au avut....mai ales ca la plecarea ei copilul era racit....tot cu temperatura si daca pe moment ii trecuse nu sa dus la un control amanuntit.....ca dovada ca sa ajuns la spitalizare......itrebarea me este.....trebuie sa ajung cu copilul la MORGA ca sa dovedesc ca e IRESPONSABILA........nu de alta dar in acel caz, nu cred ca as mai avea despre cine sa dovedesc......fereasca sfantul
Liliana Gradinaru, Avocat
Incercati sa va judecati pe o procedura de urgenta daca sunteti atat de ingrijorat.
Dar va trebui sa dovediti culpa mamei.
Sau sa dovediti ca oferiti garantii suplimentare in ceea ce priveste sanatatea copilului.

avocat Claudiu Lascoschi
NU am inteles din primul mesaj ce relevanta are domiciliul comun al sotilor pentru sanatatea copilului? :O E ceva ce imi scapa...
Cat despre temperatura, la varste fragede temperatura la care rezista corpul uman e mai mare decat cea la care rezistam ca adulti. Febra e un mod de a proteja organismul... de aceea la varste mici izbucnirea e mult mai violenta, temperaturile mai mari, iar durata bolii e mai mica...
La varsta adulta ni se prajeste creierul la febra de 42 de grade... la 1 an rezistam la temperatura asta...
Asa incat, nu ne putem da seama de gravitatea bolii numai din febra pe care a facut-o copilul, mai ales ca spuneti ca seara a avut 39, la 40 ajungand la domiciliul dv., sub observatia medicului si a ambilor parinti.
Va di greu sa obtineti incredintarea minorului pentru ca acesta a stat o perioada (nu stim cat, e important) cu mama sa, dv. incuviintand tacit acest lucru.
Daca o mama e iresponsabila, cum creeti ca va vedea o instanta atitudinea tatalui de a lasa copilul cu ea? Ca doar o cunostea dinainte de a pleca ea cu pruncul, nu?
ETc.
Asa incat, aveti multe chestiuni de fapt pe care ar trebui sa le acoperiti daca doriti incredintarea, vorbiti cu un avocat si reflectati serios la cum sa demonstrati.