avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 351 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cum trimit bani unui detinut din penitenciar?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cum trimit bani unui detinut din penitenciar?

Buna seara! As dori sa aflu daca se pot trimite bani unui detinut in peniteciar doar prin mandat postal. Practic intrebarea este: se pot trimite bani si online intr-un cont al penitenciarului pe numele detinutului? Multumesc
Conform legii 254/2013, privind executarea pedepselor, persoanele condamnate pot primi sume de bani, care se consemneaza in fisa contabila nominala, ce se intocmeste la intrarea in penitenciar. Interesati-va la administratia nationala a penitenciarelor sau, la penitenciarul unde se afla cunostinta dvs. pt a afla daca se poate primi online. Personal, ma indoiesc ca exista aceasta facilitate la nivelul ANP. Dar e doar parerea mea. Oricum, interesati-va. De primit se poate. Ramane sa vedeti cum.
BUNA SEARA, NU SE POATE TRIMITE BANI UNUI DETINUT ONLINE, DOAR PRIN MANDAT POSTAL, SI E MANDAT PE ADRESA PENITENCIARULUI, NUMELE SI PRENUMELE DETINUTULUI, DATA LUI DE NASTERE FIUL LUI... SI AL... SUNT IN SITUATIE DE ACEEA V-AM DAT ACEST RESPUNS. mentionez ca sunt obligatorii data de nastere si parintii altfel nu ii ridica penitenciarul banii. odata ridicati penitenciarul livreaza banii pe cardul detinutului. o seara buna sa aveti in continuare
multumesc mult
multumesc mult!
Buna ziua azi am fost la posta sa depun niste bani in cont sotului meu el e arestat in Polonia si nu pot pune bani in cont la posta mia zis ca nu se mai poate trimite bani unui detinut in cont precizez e in polonia si daca pot trimite din Romania mandat electronic poate primi bani nu stiu cum sa procedez numarul de cont este Format numai din cifre nu si din litere va rog ajutatima multumesc
Ultima modificare: Joi, 19 Octombrie 2017
Eugenia 123, utilizator

Alte discuții în legătură

Cum se pot intalni? daca tatal si fiul sunt arestati dar nu sunt in acelasi penitenciar cum se pot intilni(vizita)?va rog din suflet sa mi raspundeti. va multumesc anticipat (vezi toată discuția)
Pot trimite bani sau pachet ? ionut4star ionut4star Pot trimite bani sau pachet cuiva ce se afla in penitenciar in arest preventiv...tin sa precizez...tinand cont ca se afla tocmai la Bacau si eu sunt din ... (vezi toată discuția)
Bani in cont unui deținut în polonia Eugenia 123 Eugenia 123 Buna seara am si eu o întrebare sotul meu este in închisoare in Polonia si nu ii pot pune bani in cont la posta de oarece mi sa spus ca nu se mai pun bani ... (vezi toată discuția)