avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 298 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Plata servicii online
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Plata servicii online

Doresc sa concep o platforma online prin care utilizatorii sa poata oferi servicii de consultanta platita celor care o solicita.

Intrebarea mea este despre cum se poate face plata. Am urmatoarele situatii posibile la care m-am gandit si doresc sa aflu care sunt legale/posibil si care nu. (mentionez ca serviciul de payment va fi integrat in platforma si va exista un parteneriat cu o banca)

1. Beneficiarul plateste direct in contul prestatorului (care este persoana fizica) iar platforma isi retine comisionul.
2. Beneficiarul plateste direct in contul prestatorului (care este persoana juridica) iar platforma isi retine comisionul
3. Beneficiarul plateste direct in contul prestatorului (persoana fizica/juridica) iar prestatorul plateste automat comsionul catre platforma

4. Beneficiarul plateste platforma, platforma retine comisionul, si plateste prestatorul (persoana fizica)
5. Beneficiarul plateste platforma, platforma retine comisionul si plateste prestatorul (persona juridica)

6. Beneficiarul plateste platforma, platforma retine comisionul si plateste prestatorul (angajat/colaborator al platformei)

Pe scurt, ma intereseaza daca prestatorul este obligat sa fie persoana juridica (PFA cel mult) sau poate sa fie si persoana fizica.

De asemenea, ce obligatii fiscale are prestatorul cu privire la veniturile obtinute si in ce constau acestea?

Alte discuții în legătură

Sunt platit virtual ce taxe trebuie sa platesc cand vreau sa introduc banii intr-un cont bancar? Samson12 Samson12 Buna ziua, am meseria de designer de websituri, sunt destul de nou in acest domeniu dar am avut cativa clienti, acestia m-au platit prin intermediul platformei ... (vezi toată discuția)
Platforma online ce intermediaza plati 2ntz 2ntz Care este baza si forma legala, cat si forma de contabilitate pentru aceasta situatia: O platforma online care intermediaza niste plati de la persoana x - ... (vezi toată discuția)
Intermediere plati online 2ntz 2ntz Care este baza si forma legala, cat si forma de contabilitate pentru aceasta situatia: O platforma online care intermediaza niste plati de la persoana x - ... (vezi toată discuția)