Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... O persoana cu schizofrenie compensata, care se ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

O persoana cu schizofrenie compensata, care se descurca bine ...

O persoana cu schizofrenie compensata, care se descurca bine in societate, poate fi scoasa de sub interdictie? Cine ar trebui sa o monitorizeze?
Ce vreti sa ziceti cu schizofrenie compensata?
Exista o hotarare judecatoreasca de punere sub interdictie?
Dacă există o hotărâre de punere sub interdicție, se poate cere revocarea acestei măsuri. Oricum, instanța de judecată va reevalua situația și va dispune ridicarea punerii sub interdicție sau instituirea unei tutele speciale, dacă această măsură se va impune (măsură care va fi luată pe un anumit termen).
Sunt psiholog expert si am o pacienta diagnosticata cu schizofrenie paranoida, dar care se duce singura si isi urmeaza tratamentul in ambulatoriu, locuieste singura, isi face cumparaturile si isi gestioneaza pensia, desi are tutore. Nu a mai fost internata din 2016. Eu nu o mai vad pentru tutela speciala ci pentru consiliere juridica. Ce parere aveti?
Despre ce sa avem parere? Dvs cred ca o consiliati psihologic, nu juridic.
Doamna banuiesc ca e pensionata, vrea dansa sa oasa de sub interdictie?
Daca are tutore, e pusa
Dvs sunteți experta psiholog, nu noi. Menționați în raportul psihologic faptul că nu se impune tutela specială dacă așa considerați. Oricum, și medicul psihiatru va face un raport în care va ajunge la niște concluzii.