avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... O persoana cu schizofrenie compensata, care se ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

O persoana cu schizofrenie compensata, care se descurca bine ...

O persoana cu schizofrenie compensata, care se descurca bine in societate, poate fi scoasa de sub interdictie? Cine ar trebui sa o monitorizeze?
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 12:12, 2 August 2023
Ce vreti sa ziceti cu schizofrenie compensata?
Exista o hotarare judecatoreasca de punere sub interdictie?
Dacă există o hotărâre de punere sub interdicție, se poate cere revocarea acestei măsuri. Oricum, instanța de judecată va reevalua situația și va dispune ridicarea punerii sub interdicție sau instituirea unei tutele speciale, dacă această măsură se va impune (măsură care va fi luată pe un anumit termen).
Sunt psiholog expert si am o pacienta diagnosticata cu schizofrenie paranoida, dar care se duce singura si isi urmeaza tratamentul in ambulatoriu, locuieste singura, isi face cumparaturile si isi gestioneaza pensia, desi are tutore. Nu a mai fost internata din 2016. Eu nu o mai vad pentru tutela speciala ci pentru consiliere juridica. Ce parere aveti?
Despre ce sa avem parere? Dvs cred ca o consiliati psihologic, nu juridic.
Doamna banuiesc ca e pensionata, vrea dansa sa oasa de sub interdictie?
Daca are tutore, e pusa
Dvs sunteți experta psiholog, nu noi. Menționați în raportul psihologic faptul că nu se impune tutela specială dacă așa considerați. Oricum, și medicul psihiatru va face un raport în care va ajunge la niște concluzii.

Alte discuții în legătură

Tutela ruda gradul 1 probleme pshice alexandra989 alexandra989 Buna ziua, Ma intereseaza cum se procedeaza pentru preluarea tutelei a unei rude de grad 1 (sora majora), cu probleme psihice? (vezi toată discuția)
Cum se poate obtine instituirea tutelei speciale pentru un adult ... gatoula gatoula Cum se poate obtine instituirea tutelei speciale pentru un adult cu certificat de handicap psihiatric grav, el deja avind interdictie!? (vezi toată discuția)
Pot detine 2 tutele concomitent? ionica3727 ionica3727 Buna dimineata. Din luna iunie a anului trecut, eu si sotul meu o avem in plasament in regim de urgenta pe nepotica mea (avem si hotarare judecatoareasca in ... (vezi toată discuția)