Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce se intampla daca angajatul refuza marirea salariului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce se intampla daca angajatul refuza marirea salariului

Ce se intampla daca angajatul refuza marirea salariului dupa cei 2 ani de cand este angajat? Ce poate sa faca angajatorul in aceasta situatie?
Are rețineri din valoarea salariului net încasat, sau cum poate cineva să refuze mărirea de salariu`?! Ceva nu este în regulă.

Vrea să-i dați diferența cumva la negru`?! Dacă nu-i dați nimic mai mult la negru îl lăsați așa, dar nu e ceva normal. Are un interes personal să nu-i majorați salariul oficial.

Are probleme cu executarea silită`? Are obligații silite de plătit, gen credite bancare restante, sau pensie de întreținere pentru copii neplătită?
Dapix, utilizator
Poate emide decizie unilaterala de majorare a asalariului , avand in vedere ca obligatia ii incumba din lege.
Pentru ca daca salariul este de 3 301 lei (am pus ca si exemplu 1 leu in plus la salariu) nu mai pot beneficia de beneficiul de netaxare. Pentru 3.301 lei salariu de bază brut, netul e de 1996 de lei - comparativ cu 2.079 de lei, angajatul iese, evident, în pierdere la salariul net. Ca sa ii sustin un net de 2 079 de lei ca pana acum, ar trebui sa ii fac o marire de 150 de lei iar fima nu poate sa sustina aceasta marire pentru toti angajatii cu salariu minim. Asadar angajatii refuza marirea pe care eu sunt obligat sa le-o ofer, chiar daca e de 10 lei daca nu este una de cel putin 150 de lei.
Trebuie să respectați și să aplicați legea. Îi măriți salariul conform prevederilor legale, pentru că legea trebuie aplicată. Ar fi bine să nu riscați ca angajator.
Pentru asa ceva nu exista sanctiune in Codul Muncii.