Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua, Am o sentinta de amenda penala cu amanare ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua, Am o sentinta de amenda penala cu amanare si supraveghere ...

Buna ziua,
Am o sentinta de amenda penala cu amanare si supraveghere pe 2 ani. Daca nu ma prezint la probatiune, mi se aplica doar condamnarea cu amenda? De la probatiune m-au amenintat si cu pedepse suplimentare, e posibil asa ceva daca sentinta mea e doar o amenda penala?
Se poate revoca sanctiunea. La cererea celor de la "Probatiune" si sa solicite putina ..."parnaie". Dar cel mai bine cititi sentinta si intrebati si la "Probatiune".
Am sentinta definitiva amenda penala. Despre ce sanctiune vorbiti? In comunicarea de hotarare scrie ca daca nu respect conditiile de probatiune mi se revoca amanarea si mi se aplica amenda, precum si in lege Art 88 Revocarea amanarii, deci de unde scoateti dvs "parnaie" ?
Anca Burdusel, utilizator
Scuze ca nu va pot raspunde imediat. Vorbim de revocarea unei sentinte. La ce va referiti? Ati primit "cu suspendare", nu?
Domu' @marcel.damaschin, cu toata stima mea si cu toata buna dvs intentie de a oferi raspunsuri, dvs nu aveti notiuni elementare de drept penal. Ce intrebare este asta : Ati primit "cu suspendare", nu? Omul a spus de la inceput ce s-a edictat in acea sentinta (Am o sentinta de amenda penala cu amanare si supraveghere pe 2 ani.). Dvs nu intelegeti ABC penal simplu, diferenta dintre suspendare si amanare, adica sunteti depasit de situatie si ii confuzati pe useri.
In plus, daca i s-a stabilit prin sentinta pedeapsa amenzii,, cum ar putea Probatiunea" si sa solicite putina ..."parnaie"?
In fine, trageti dvs concluzia ... (si sper ca nu o sa va apucati sa imi raspundeti ceva ...)

@Anca Burdusel, doamna Burdusel, o eventuala revocare a amanarii aplicarii pedepsei va duce la aplicarea si executarea pedepsei. Care pedeapsa? Cea stabilita prin acea sentinta!
Acum, de ce spune probatiunea ca ... m-au amenintat si cu pedepse suplimentare, noi nu stim si poate este ceva care va scapa si dvs. Plec de la ipoteza ca probatiunea nu vorbeste aiurea si stie ce spune. Deci, in opinia mea, trebuie vazut dosarul dvs si tradus ce este acolo de cineva care stie carte. Aparent nu ar trebui sa aveti probleme. Dar repet, aparent. Opinia mea este ca trebuie vazut dosarul.
@trandafir2 Multumesc frumos pentru raspuns. Pot cere ca inculpata personal sa consult dosarul chiar si dupa sentinta definitiva?