Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua, am și eu o situatie mai ciudata. Dețin ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua, am și eu o situatie mai ciudata. Dețin 50% dintr-un ...

Bună ziua, am și eu o situatie mai ciudata. Dețin 50% dintr-un apartament cu 4 camere, restul de 50% îl deține fosta mea soție, cu care sunt în proces de partaj de 1 an. Deoarece fosta mea soție nu mai locuiește în apartament de 6 luni, am decis sa ma întorc în apartament sa locuiesc eu. Dar administratorul refuza de peste 2 luni sa ma pună la plata intretinerii. Face acest lucru pt ca eu sa nu pot demonstra la procesul în curs ca plătesc întreținerea pt apartament. Ba mai mult, el face legea în bloc de 15 ani și a convins și pe președintele asociației. Cu toate cererile mele scrise, cu tot cu răspunsul Primăriei, tot continua acest abuz. Ce pot sa fac?
Potrivit art. 30 din legea nr. 196/2018,

(1) Proprietarii din condominii au obligația să notifice președintelui orice schimbare intervenită în structura și numărul membrilor familiei prin deces, căsătorii sau nașteri, persoanele luate în spațiu, precum și locatarii/comodatarii ca urmare a închirierii sau a împrumutării locuinței.

(2) Notificarea prevăzută la alin. (1) se face în scris în termen de 10 zile de la schimbarea intervenită, de la luarea în spațiu, respectiv de la semnarea contractului de închiriere/comodat.

Depuneți notificarea la asociație cu număr de înregistrare în registrul de intrări-ieșiri sau o trimiteți printr-o metodă care să asigure dovada comunicării ( prin scrisoare recomandată cu conținut declarat și confirmare de primire, sau prin executor judecătoresc ).

Dar la acest moment cine plătește întreținerea?

Marius4k75 a scris:

Bună ziua, am și eu o situatie mai ciudata. Dețin 50% dintr-un apartament cu 4 camere, restul de 50% îl deține fosta mea soție, cu care sunt în proces de partaj de 1 an. Deoarece fosta mea soție nu mai locuiește în apartament de 6 luni, am decis sa ma întorc în apartament sa locuiesc eu. Dar administratorul refuza de peste 2 luni sa ma pună la plata intretinerii. Face acest lucru pt ca eu sa nu pot demonstra la procesul în curs ca plătesc întreținerea pt apartament. Ba mai mult, el face legea în bloc de 15 ani și a convins și pe președintele asociației. Cu toate cererile mele scrise, cu tot cu răspunsul Primăriei, tot continua acest abuz. Ce pot sa fac?

robert1958, utilizator
Am făcut cererea exact ca în lege, și cererea a fost semnata și stampilata. După 3 săptămâni mi-au cerut sa fac o declarație pe proprie răspundere ca locuiesc "efectiv" în apartament, și sa propun "o metoda de calcul a intretinerii pe suprafața ocupata". În acest moment la întreținere este trecuta 1 singură persoană de peste 1 an si jumătate, și o plăteste fosta soție (deși nu mai locuiește acolo din August 2023).
Am făcut deja 2 cereri la Președinta, dar tot nu vor sa ma pună la plata intretinerii.
Locuiește o singura persoana și e la plata întreținerii, o persoana. Ce vreti mai mult de atât, sa platiti pt 2?.
Platiti dvs intretinerea prin op. Daca locuiti acolo și plătește altul, e perfect. Soția, fosta de ce plateste inyretineeea daca nu locuiește?
Părerea mea este că ar trebui să vă vedeți de treabă, locuiți liniștit în apartament, aveți domiciliul în C. I trecut acolo?
Aveți hotărâre definitivă că dețineți 50% din apartament?
Fosta nu poate vinde fără acordul dumneavoastră! Interesați-vă mereu de situația plăților pentru întreținere, dacă e ceva de plată, plătiți prin bancă să aveți o dovadă de netăgăduit că ați plătit și vedeți-vă de viață!
Dacă fosta este "generoasă" și plătește ea, e treaba ei, înseamnă că are bani!
După cum s-a mai scris, în apartament locuiește o persoană, la plată e trecută o persoană, asta e!