Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Clarificare privind
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Clarificare privind

Bună ziua,

Vă solicit ajutorul privind aplicabilitatea modificărilor aduse Codului fiscal,
prin OG nr.16/2022, art. 76 alin. (4^1) și alin. (4^2) la Legea nr. 227/2015 (introducerea plafonului global de 33% din SB). Vă rog frumos să-mi dați un exemplu/studiu de caz de aplicare ale acestor beneficii în cazul unei microîntreprinderi (SRL) având un singur salariat pe minim brut (administrator) privind următoarele nelămuriri:

- exemplu de calcul salariu și valoare beneficii lunar și pe categorii exploatând în cea mai mare măsură beneficiile, însă, fără a depăși vreuna din plafonările impuse
- plata beneficiilor se face de către angajator sau de către angajat cu decontare ulterioară (ex. documente justificative de cheltuieli și evidența acestora)

Vă mulțumesc pentru ajutor!
vvsz93, utilizator