Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Bună seara. Facultatea la cate studiez, student anul ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Bună seara. Facultatea la cate studiez, student anul 3 fiind ...

Bună seara. Facultatea la cate studiez, student anul 3 fiind a aplicat un regulament in timpu anului care sună cam așa
Dragi studenți,
Vă supunem atenției HCA 150, referitoare la exmatriculări pentru mai mult de 2 recontractări pe disciplină.
Articolele din Regulamentul ECTS, la care se face referire se aplică, doar, din 2024-2025, conform acestei hotărâri.
Art. 5.3 i) Disciplinele din an anterior se contractează astfel: contractare examen/colocviu/verificare doar pentru prima recontractare, cu condiția de a fi indeplinite toate obligațiile prevăzute in Fișa Disciplinei, cu achitarea taxei de examinare contractare disciplină la recontractările ulterioare, cu toate obligaţiile didactice prevăzute in Fișa Disciplinei (curs/seminar/laborator/proiect) și se achită numărul de credite aferent;
Art. 7.14 (2) Dacă, după două recontractări, o disciplină nu este promovată, studentul este exmatriculat la sfârșitul anului universitar curent. Statutul de student în UTCN se poate redobândi doar prin admitere

Pentru anul universitar 2023/2024 se vor aplica următoarele măsuri tranzitorii referitor la aplicarea Regulamentului privind activitatea didactică a studenţilor utilizând sistemul ECTS:
Art.1. Art. 7.14 (2) $i Art. 5.3 (i) alin 2 din Regulament se vor aplica începând cu anul universitar 2024/2025. Contractarea disciplinei se consideră in anul universitar 2022/2023, prima recontractare în anul universitar 2023/2024 iar a doua recontractare îin anul universitar 2024/2025
Art.2. în anul universitar 2023/2024 se vor recunoaște notele obţinute la activitățile aplicative promovate in anii anteriori.
Art.3. Prevederile prezentei hotărâri vor fi duse la îndeplinire de toate structurile implicate.
Art.4. Prezentele măsuri tranzitorii se transmit spre aprobare Senatului UTC-N.

Eu ce fac dacă sunt anul 3 , am semnat în anul 1 un contract , de ce nu merg cu contractul respectiv si abia anul 1 să intre cu noul regulament din toamnă? O alta neclaritate. Eu dacă am deja o materie de anu 2 restantă, eu fiind anul 3 ar fi prima recontractare , conform ce scriu ei acolo s ar incepe numerotarea abia din 2024-2025 sau eu voi intra in 2024-2025 cu recontractarea a doua, adica in prag de examtriculare, dupa 3 ani... sunt foarte speriat , socat si indignat... se schimba "jocul" în timpul anului ...ce pot face personal pentru mine? Inafara de a mă stradui sa iau restantele pentru că asta chiar imi doresc.
Dreptate2218, utilizator