Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... minor care calatoreste fara parinti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

minor care calatoreste fara parinti

Buna ziua,

Doresc sa stiu care sunt demersurile legale care trebuiesc realizate in cazul in care un minor trebuie sa calatoreasca in strainatate, nu cu parintii ci cu o alta persoana majora.
Multumesc!
singura modalitate ca un minor sa plece din tara fara parinti , se poate face in baza unei declaratii pe care ambii parinti, o fac la un notar (autentica) prin care declara ca sunt de acord ca copilul x sa mearga in tara y , insotit de z , pe perioada .... (maxim 3 luni).
Acea declaratie o va arăta persoana la vama, si gata .
Multumesc mult pentru raspuns!
Minorul care calatoreste peste granita , neinsotit de catre parintii sai, dar insotit de o alta persoana majora are nevoie de :
-pasaport individual,
-o declaratie notariala a ambilor parinti care va cuprindesau a parintelui caruia minorul i-a fost incredintat minorul (prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila), a parintelui supravietuitor ori a reprezentantului sau legal,
1.-acordul acestora cu privire la efectuarea calatoriei respective,
2.-statul /statele de destinatie,
3.-perioada in care urmeaza sa se desfasoare calatoria,
4.-datele de identitate ale insotitorului respectiv.
- cazier judiciar al insotitorului major.
Declaratia si certificatul de cazier judiciar, precum si oricare dintre documentele care au contribuit la aprecierea indeplinirii conditiilor exercitarii dreptului la libera circulatie se prezinta, in original si in fotocopie, Politiei de Frontiera din punctul de trecere a frontierei prin care se efectueaza iesirea din tara.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Multumesc pentru raspuns!
Este posibil ca minorul sa poata calatori cu acordul parintilor insa neansotit de un major cunoscut?
irinagh a scris:

Multumesc pentru raspuns!
Este posibil ca minorul sa poata calatori cu acordul parintilor insa neansotit de un major cunoscut?

Da. De exemplu in cazul in care insotitorul minorului este un angajat al companiei aeriene.