Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... custodie copii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

custodie copii

Buna ziua,

As vrea sa primesc niste opinii legate de urmatoarea situatie. Casatorita de 11-12 ani, mama a doi copii minori (unul de peste 10 ani). In urma unor neintelegeri, separata in fapt de sotul meu de aproape 4 ani, dormitoare separate, bai separate, nici un fel de relatii intime.
In urma cu nici o luna am inceput o relatie cu o persoana. Nu am fost foarte discreta, nici nu am simtit nevoia sa o fac, sotul meu a aflat situatia, a studiat-o in detaliu (urmariri etc) si acum doreste neaparat divortul. Problema s-a mai pus, evident de-a lungul timpului, dar nu am trecut la fapte pentru ca nu am vrut nici sa despartim copiii si nici sa ne despartim noi de nici unul dintre ei.
In acest moment, el doreste cu tot dinadinsul divortul si acceptul meu pentru custodia unuia dintre copii. Mai mult, doreste custodia unica a fiecaruia asupra copilului cu care ramane.
Personal sunt total impotriva despartirii copiilor, fiind mai degraba de acord cu o varianta in care sa pastram domiciliul comun si in urma divortului si sa ramanem cu amandoi copiii alaturi.
Ce ma sfatuiti intr-o asemenea situatie?

Multumesc frumos!
V-ati gandit ca poate pentru copii a pastra domiciliul comun cu fostul sot va fi mai mult un dezavantaj decat in avantaj? Mama cu un alt sot, tata cu o alta sotie, toti sub un acelasi acoperis... Suna bolnav, iar copiii vor fi dezorientati. Mai bine luptati pentru custodia copiilor, comuna dar cu domiciliul copiilor la dumneavoastra, lasati tatal sa pastreze relatii normale, calde cu tatal.
Sunt mai mult decat de acord cu cele de mai sus. Problema unui alt sot si a unei alte sotii nici nu s-ar pune, cel care ar ajunge in aceasta situatie ar parasi domiciliul, dar nu stiu daca partea cu relatiile calde si normale cu tatal ar fi posibile. Cred ca mai degraba tatal ar pune permanent presiune pe ei pentru a obtine diferite informatii din casa, care ulterior ar fi exagerate x 100 si s-ar finaliza cu alte chemari in instanta pentru abuzuri inventate etc orice persoana cu un pic de experienta isi poate da seama la ce ar recurge un om disperat.
Dv puneti problema relatiilor calde si normale cu tatal. Dar, deja mediul creat este unul anormal si nesanatos pentru o dezvoltare armonioasa a copiilor: doi parinti separati in fapt, in camere separate, dar nu si in acte care stau sub acelasi acoperis, mama iese cu alt barbat, probabil ca va incepe si tatal sa iasa cu alta femeie si asa zapaciti copiii de tot.
Daca sotul e hotarat sa dea divort, nu-l puteti impiedica. Copiii, daca nu cer expres parintii asta, vor creste impreuna la domiciliul parintelui care ofera conditii mai bune de locuit, eventual unde au locuit si pana acum.. e mai usor pt copii sa-si pastreze locuinta in cazul unui divort. Autoritatea parinteasca va fi exercitata in comun de ambii parinti, ce doreste tatal.. nu se va pune in practica.
Ar fi de preferat sa discutati in familie lucrurile astea si sa ajungeti la o intelegere.. unde vor locui copiii, cu cine.. discutati si cu cei mici
in cazul in care nu se ajunge la o intelegere si se deschide un proces cat de important este factorul un nou barbat in viata mamei (in conditiile in care in fapt nu eram divortati), in ceea ce priveste custodia copiilor? poate fi considerat un factor negativ care sa dea mai mare greutate cererilor exprimate de tata sau este urmarit in continuare, in esenta, binele copiilor, in care un factor important, dupa mine, ar fi si lipsa schimbarii locuintei?