Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... distrugere bunuri in apartament
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

distrugere bunuri in apartament

Sa va prezint pe scurt ce am patit.

Eu locuiesc impreuna cu prietena mea intr-un apartament in chirie. Intr-o dimineata a sunat un prieten la usa (il cunosc de foarte multi ani , am locuit in primul an de facultate impreuna , acum sunt in anul 3 ) , prietena i-a deschis usa recunoscandu-l pentru ca ne mai vizitam destul de des , el locuia tot intr-o chirie la o strada de mine. A intrat in casa , era in talpile goale si foarte speriat de ce a patit , pe scurt mi-a povestit ca de la ora 2 noaptea se tot plimba prin oras , ca a fost hipnotizat de asa zisa iubita lui care a trait prin el tot ce a facut si a umblat el toata noaptea . Eu si prietana ne uitam cam ciudat la el crezand ca a luat-o razna dar ne-am schimbat parerea cand ne-a spus ca nu a mai dormit de peste 40 de ore si ca e foarte obosit si ca nu mai are cheile de la ap lui , atunci l-am lasat sa doarma la noi in apartament noi plecand la scoala . Cand m-am intors de la scoala mi-am gasit apartamentul distrus complet si aici ma refer la foarte multa dezordine sare pe jos si inundatie , pereti stropiti cabluri internet televizor taiate interfon rupt , pc televizor haine vase si tot ce a prins aruncate pe geam de la et 3 S.A . Am iesit repede din apartament cand am vazut din pragul usi apartamentul am inchis usa dupa mine si am sunat la politie , au venit cu jandarmeria l-au scos afara cu greu pentru ca nu vroia sa iese si l-au dus la spital si mai apoi la spitalul de nebuni ( s-a ales cu dosar penal pt distrugere de bunuri ) . Am sunat-o pe maicasa ea fiind plecata in italia si i-am povestit i-am cerut o anumita suma de bani ca sa imi retrag plangerea si sa se scape de dosar dar de 3 sapt ma tot lungeste si se pare ca nu prea vrea sa ne plateasca. Adaug ca el e la spitalul de psihiatrie internat pentru 2-3 luni si apoi tratament 2 ani . M-am hotarat sa actionez in instanta pt recuperarea banilor , dar din cate am inteles maicasa si-a rezolvat o chitanta de acolo cum ca nu era constient de ce a facut si sa scape de acuzarea penala , aici scapa si de platit prejudiciul cauzat ???
StrKe, utilizator
In situatia in care politia solicitata de catre dvs a incheiat proces verbal in care a consemnat starea faptelor la momentul in care a fost solicitata interventia,urmeaza ca instanta de judecata sa analizeze compentent plangerea sa coroboreze faptele cu probele,intampinarile partilor i litigiu si in final va pronunta solutie temeinica si legala
Starea de discernamant nu se probeaza prin "chitante"
da , s-a facut proces verbal imd ce el a fost scos afara din apartament , a fost si CFL (comisia de cercetare la locul faptei) au facut poze cu daunele si tot , am facut si plangere penala impotriva lui tot in ziua respectiva . Intreb toate aceste lucruri pentru ca dupa varianta mea si cea adevarata e imposibil sa pierd procesul in instanta dar vad aceasta indiferenta din partea mamei lui care practic nu are nici o tentativa de a cadea de acord cu achitarea sumei in schimbul retragerii plangerii mele , ceea ce ma duce cu gandul ca ei nu ii e frica de instanta sau nu constientizeaza ceea ce poate pati acolo. Pentru ca eu o cunosc de mult pe ea am fost vecini , cu acuzatul suntem prieteni de mici am fost 12 ani + gradinita impreuna mergeam si ne intorceam impreuna + 1 an de chirie in acelasi apartament si tot timpul am tinut legatura dupa si nu am cerut o suma care sa "jegmaneasca" dar nici sa ma scoata pe mine si pe prietena mea pe "-". A fost o suma corecta doar pentru bunuri in instanta voi cere si daune morale si pentru traumele prin care am trecut si pe care inca le mai am.
Mai exista o problema ce va trebui rezolvata: o expertiza medico-legala din care sa rezulte ca avea discernamant fata de fapta savarsita.

Probabil ca pe numele acestuia s-a intocmit un dosar penal pentru distrugere.

Pentru a putea solicita daunele la care faceti referire, va trebui sa va constituiti parte civila in procesul penal.

Dar, daca in urma expertizei medico-legale se dovedeste ca acesta nu a avut discernamant, atunci nu va mai exista un proces penal sau daca va exista sunt toate sansele ca acesta sa obtina o achitare.

In aceste conditii nu veti putea obtine nici dvs. ca si parte civila in procesul penal nicio despagubire.

Din acel moment intervin aspecte de natura civila, adica se va pune problema daca puteti obtine acele daune pe calea unei actiuni civile... dar, se pune problema impotriva carei persoane va puteti indrepta cu actiunea civila?!?!

actiunea civila va fi impotriva faptasului . la chestia asta ma gandeam oare daca el , sau ma rog maicasa s-a invartit sa obtina aceea expertiza medicala cum ca nu a avut discernamant cand a distrus tot pe aici , nu trebuie sa plateasca tutorele lui ? .

Aici tin sa precizez ca el inainte sa imi taie toate cablurie din casa , a decuplat curentul din prize , a fost intrebat la spital de medici daca nu ii era frica ca raneste pe cineva cand arunca pe geam cu bunurile mele , el a raspuns ca nu ca s-a uitat inainte si apoi a aruncat , iar lucrurile mai mari le-a aruncat in curtea din spatele blocului unde nu se circula. Apoi el mai avand momente de luciditate i-a spus mamei lui cum ca mi-a distrus apartamentul si imi datoreaza o gramada de bani , toate aceste lucruri duc la un singur raspuns , acela fiind ca el avea discernamant , dar tinand cont ca maicasa il viziteaza zilnic si vorbeste zilnic cu medicii care il trateaza poate obtine prin modalitati ilegale acea chitanta cum ca nu a avut discernamant.

El momentan sta rau cu "capusorul" nu are o gandire normala.
StrKe, utilizator
nu trebuie sa plateasca tutorele lui ?

... care tutore???

Deduc, ca la data savarsirii faptei, acesta era major!

Avea numit tutore pe cineva?

*****

aici nu vorbim de "chitanta" ... vorbim de o expertiza medico-legala, care se face la Institutul medico-legal si se intocmeste de o comisie de medici.

Prin urmare, acea expertiza medico-legala este esentiala in cauza.
Cabinet individual de avocat „Petrescu C.”, Avocat