Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Masina sub sechestru
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Masina sub sechestru

Buna ziua!
Am cumparat o masina pe care nu o pot inmatricula deoarece este sub sechestru in dosarul nr. 28535/281/2013 inregistrat la Judecatoria PLOIESTI in data de 02.12.2013.Masina a fost vanduta de domnul Luca Dan in data de 20.07.2013
In cazul acesta,masina fiind vanduta cu 5 luni inaintea inregistrarii dosarului de executare silita,exista vreo solutie pentru scoaterea acesteia de sub sechestru?
Mentionez ca am incercat sa vb cu executorul care se ocupa de dosar dar mi.a inchis telefonul.
Multumesc
Cand ati achizitionat bunul mobil vi s-a prezentat de catre vanzator certificat fiscal si fisa de radiere auto ?
Doar certificat fiscal. De la primul proprietar(cel care are sechestru) masina s.a vandut de 2 ori pana sa ajunga la mine. Am doar certificatele fiscale de la ambii cumparatori si contractele de vanzare cumparare.
Masina avea aceleasi numere si doar primul proprietar aparea in cartea masini. A fost inregistrata la primarii in vederea inmatriculari si atat. Probabil nici dansii nu au putut sa o inmatriculeze si au vandut.o mai departe
0v11, utilizator
Primul certificat fiscal ce data are?
Luca Dan,primul proprietar si parte in dosar a vandut masina lui X apoi X lui y si de acolo am luat.o eu. Am contracte de vanzare cumparare intre Luca Dan si x intre x si y.
Certificate fiscale am doar de la x si y. Primul certificat nu il am. X a scos certifixat fiscal cand a vandut.o,la 1 an dupa ce a cumparat.o si dupa toata treaba cu sechestrul
Intrebarea mea este: Daca x a inregistrat.o la primarie inseamna ca a avut fiscal de la Luca Dan? Si daca da,cum pot sa intru in posesia.unei copii?
Ca sa puteti inmatricula masina la politie pe numele dvs (chiar si fara sa fi fost sechestrata) va trebuie certificatele fiscale, in original, de la cei trei proprietari anteriori. Daca nu aveti certificatele in original, este problema cu inmatricularea. X a inregistrat masina la primarie pe baza contractului de vanzare (sau a facturii), nu pe baza certificatului fiscal de la Luca. Nu este exclus ca masina sa fi fost vanduta, fiind sub sechestru, deci in mod ilegal. Ca sa stabilim daca masina s-a vandut legal sau nu, ne trebuiesc toate datele, cand s-au emis contractele de vanzare, certificatele fiscale, si cand s-a intocmit procesul verbal de sechestru si altele.