Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vecinul și-a montat cameră de supraveghere video ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vecinul și-a montat cameră de supraveghere video orientată spre curtea mea. E permis așa ceva, și pot face și eu același lucru?

Buna ziua ,
Am un vecin, care de cateva zile si-a montat o camera de supraveghere care ma "supravegheaza ' pe mine si familia mea ,si am inteles ca nu prea exista lege pentru ai interzice acest lucru.
Deci daca vecinul meu, i-si monteaza o camera de supraveghere in curtea lui ,(si se vede clar ca este indreptata spre curtea si accesul in casa mea, fiind montata la o inaltime in care ii "permite " sa vada si in curtea mea),eu nu am cum sa il trag la raspundere si sa o mute mai jos?
Mentionez ca nu avem curte comuna,dar in spatele locuintei lui exista un gard zidit si peste acest gard eu sunt "supravegheat "
Sa inteleg caci chiar daca vecinul meu " violeaza " viata mea privata si a familiei mele, eu nu pot sa-l contrang cu nimic?
Atunci pot si eu sa montez o camera de supraveghere care sa-i "supravegheze "
curtea si pe el ?
In speranta unui raspuns ....va multumesc !
Manuela Rășină, administrator
,si am inteles ca nu prea exista lege pentru ai interzice acest lucru.
Unde ati citit ca are dreptul sa va supravegheze casa si curtea? Nu are dreptul sa-si faca ferestre cu vedere spre curtea (casa) vecinului, d-apoi sa mai puna si camera supraveghere.
Cu vecinul ati vorbit , el cum se justifica ?
daca nu intelege cu vorba buna puteti sa-l actionati in judecata invocand

dispozițiile art. 71 din Noul Cod civil prevăd:
"Dreptul la viaţa privată
(1) Orice persoană are dreptul la respectarea vieţii sale private."

Art. 15 din Noul Cod civil are o reglementare foarte clară a acestei instituții, respectiv:
Abuzul de drept

"Niciun drept nu poate fi exercitat în scopul de a vătăma sau păgubi pe altul ori într-un mod excesiv şi nerezonabil, contrar bunei-credinţe."
prepeleac, utilizator
Puteti formula plangere prealabila ptr.infractiunea de hartuire prevazuta si pedepsita de art.208 NCP.
"Nu are dreptul sa-si faca ferestre cu vedere spre curtea (casa) vecinului, d-apoi sa mai puna si camera supraveghere."
Sunteti in eroare. Poate face fereastra si sa se uite in curte vecinului daca respecta distanta legala de 2 metri, si sunt convins ca si camera este amplasata la o distanta mai mare de 2 m de gardul ce delimiteaza proprietatile.
Legea 287/2009 art.615
"Distanţa minimă pentru fereastra de vedere

(1) Este obligatorie păstrarea unei distanţe de cel puţin 2 metri între fondul, îngrădit sau neîngrădit, aparţinând proprietarului vecin şi fereastra pentru vedere, balconul ori alte asemenea lucrări ce ar fi orientate către acest fond.

(2) Fereastra pentru vedere, balconul ori alte asemenea lucrări neparalele cu linia de hotar spre fondul învecinat sunt interzise la o distanţă mai mică de un metru.

(3) Distanţa se calculează de la punctul cel mai apropiat de linia de hotar, existent pe faţa zidului în care s-a deschis vederea sau, după caz, pe linia exterioară a balconului, până la linia de hotar. Distanţa, şi în cazul lucrărilor neparalele, se măsoară tot perpendicular, de la punctul cel mai apropiat al lucrării de linia de hotar şi până la această linie.

Detalii: [ link extern ] "
~ Conținut șters la cerere ~
drmp a scris:

@Dorinache: ati avut in trecut vreo neintelegere / altercatie cu acel vecin al dvs. care sa il faca sa isi ia eventuale masuri de precautie?

Si eu am vrut sa intreb, dar m-am abtinut.... sa nu se zica ca-l suspectez de conduita rea.
dodoambra, utilizator