Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Soția s-a mutat cu copilul la mama ei, după care a ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Soția s-a mutat cu copilul la mama ei, după care a plecat la muncă în Italia. Cum mă ajută legea în acest caz?

Soția mea fără cearta fără vre-un semn motivat de vreo discuție în prealabil, ia copilul in varsta de 8 ani jumatate sub motivul că se duce la soacra mea adică mama ei cu cel mic in vacanta,Eu fiind la serviciu ia copilul meu de la scoala la care învață îl transfera la soacra mea care locuiește în Moldova respectiv lângă Piatra neamt,fără ca eu să stiu sau sa dau vreo semnătură pt asta.,Si in timp ce ii sunăm sa vad cand vine imi zice ca o sa primesc actele de divort(mentionez ca intre noi doi nu a fost nici măcar vreodata pusă problema divortului)Si imi invoca motive ca lipsa de atenție sau ma rog chestii minore,explic lipsa atenției sa înțelegeți noi ne creștea copilul singuri cand ea lucra si eu eram liber stăteam cu el îl luăm de la scoala făceam temele cu el tot ce trebuie sa faca un părinte.mentionez ca nu consum alcol nu o băteam nici măcar certuri nu erau decât rar de tot.Dupa șaisprezece ani de căsnicie cu un copil de 8 ani jumate ea face ce am mentionat mai sus si dupa ce lasă copilul la soacra pleaca in Italia la munca.Care este legea in statul roman in acest caz
Manuela Rășină, administrator
Mutati copilul la scoala lui pentru ca puteti face asta si apoi divortati si cereti domiciliul copilului la dumneavoastra. Asa cum ea l-a mutat acolo tot asa si dumneavoastra puteti sa il mutati inapoi.
Mergeti sa va luati copilul acasa pentru ca nu e normal ca din doi parintii copilul sa ajunga sa stea cu bunica.
Dupa ce mutati copilul la vechea scoala notificati institutia de invatamant ca sunteti in divort cu sotia si ca pana la o decizie a instantei sa nu permite transferul copilului fara acordul dumneavoastra.
Vorbiti urgent cu un avocat, verificati daca copilul sta doar cu bunica, vorbiti cu el personal, mergeti sa il vedeti, luati legatura cu sotia.
Vb cu copilul este in grija bunicii si mama lui este plecată din țară mi se spune la lucru in Italia cu contract,Se poate numi acest lucru abandon de copil de către mama?
Încercați să obțineți minorul prin proces daca va intereseaza.
Aveti sanse sa il luati de la soacra.
Dacă va permiteți să angajați avocat s-ar putea dovedi foarte util.
Este indicat sa deschideți proces imediat.

Abandonul de familie nu exista in acest caz si părăsire a de domiciliu nu se sancționează penal.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
De ce sa deschida proces? Se duce si isi ia copilul. E simplu.
Sau mama poate pleca cu copilul dar tatal trebuie sa deschida proces?
Se duce si isi ia copilul, ii muta din nou scoala si apoi deschide proces de divort cu domiciliul copilului la el si cu asta basta.
Cand e copilul la scoala mergeti si il luati direct de acolo cu solicitare sa va aprobe transferul la scoala x, plecati din timpul orelor si cu minorul si cu dosarul acestuia. Apoi, ce va face mama e partea a doua. Important e sa nu fie implicate si alte rude, sa faca circ, sa se agate de copil si sa il traumatizeze.

Sa nu va puna pacatul sa deschideti proces inainte sa va luati copilul pentru ca mama s-ar intoarce ca sa zica ca locuieste cu el, instantele se stie ca nu prea acorda domiciliul la tati indiferent de circumstante apoi ar pleca parasind minorul si dumneavoastra si copilul ati ramane cu buza umflata.