avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Accize, alte taxe Accizare nicotina pentru uz personal
Discuție deschisă în Accize, alte taxe

Accizare nicotina pentru uz personal

Cumpar ocazional (cam la 6 luni) cate o sticluta de nicotina (cca 100ml) din SUA, pentru utilizare in lichidul de tigara electronica, pentru consum propriu (eu si cu sotia).
Cumpararea se face de la un magazin oficial, nu de la o persoana fizica.
Ultima oara cand am preluat pachetul trimis din SUA, am fost anuntat la posta (punctul vamal) ca nicotina este produs accizabil si ca ar trebui sa mi-l confiste. Pentru importul (?) de nicotina ar trebui sa achizitionez niste timbrea si... (restul nu mai retin).
Am platit TVA pentru sticluta respectiva (valoarea declarata era 18USD), si nu mi-a fost confiscat... (justificarea lor fiind ca "e pentru uz personal", "e ultima oara" etc. etc.)

Mentionez ca nicotina cumparata nu este pura (>99%, un lichid periculos), ci este (in termenii specifici) "baza nicotinizata", adica un lichid care se aromatizeaza, se dilueaza sau nu (dupa dorinta) si se foloseste direct in tigara electronica.

Consultand codul fiscal actualizat pentru 2019, am gasit ca lichidele cu continut de nicotina pentru tigarile electronice sunt accizabile nearmonizat (art. 439). La articolul 444, platitorii de accize sunt doar operatorii economici (care au ca activitate productia/comercializarea acestor produse). Nu am gasit nicio referinta la persoanele fizice.
Deoarece sunt foarte putin avizat in taxe/accize/etc., rog pe cineva mai avizat sa ma ajute cu un raspuns sau o lamurire.

Intrebarile mele sunt: In conditiile in care sunt persoana fizica si produsul este pentru consum propriu, trebuie sa platesc accize ? Mi se poate confisca respectivul produs ?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri

Alte discuții în legătură

Comercializare tigara electronica/ lichid tigara electronica. mosteanu19 mosteanu19 Buna ziua, Nu am reusit sa gasesc mare lucru cu privire la comercializarea tigarilor electronica si sau a lichidelor pt tigari electronice...#-o Daca ma ... (vezi toată discuția)
Colet blocat la poşta vamală chesterb00 chesterb00 Bună ziua, Am făcut trei comenzi online de lichide pentru ţigareta electronică din străinătate (două din China şi una din SUA). Săptămâna ... (vezi toată discuția)
Noua lege a fumatului ketanez ketanez Buna seara ...am si eu o nelamurie referitoare la noua lege a fumatului..eu folosesc o tigara electronica...din noua lege nu inteleg daca am voie sau nu sa ... (vezi toată discuția)