avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Buna ziua ! Speta este urmatoarea :pensionar pentru ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Buna ziua ! Speta este urmatoarea :pensionar pentru limita de ...

Buna ziua ! Speta este urmatoarea :pensionar pentru limita de varsta ,68 de ani ,posesor al unui PFA platitor de taxe la NORMA DE VENIT! INTREBAREA ESTE: sunt obligat sa platesc atat CASS cat si CAS pentru venitul din 2022 ?
Cel mai recent răspuns: vatile , utilizator 15:31, 15 Mai 2024
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ca pensionar platiti doar contributia la sanatate pentru venitul obtinut pe PFA. Daca doriti sa platiti si la pensie, trebuie sa incheiati contract cu Casa judeteana de pensii.
Nu doresc sa platesc si la pensie .Numai ca in declaratia de venit nu ai acesta optiune , anume de a nu plati la pensie .
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Informati ANAF in scris, cu nr. de inregistrare/ data despre optiunea dvs.
Pot exista modificari in codul fiscal cu referire al cuantumul total al venitului anual, respectiv 12 salarii minime pe economie de la care se plateste CAS si de catre PFA.
Pot exista modificari in codul fiscal sau chiar exista ?
Daca exista modificari exista si o lege in acest sens ?Si daca exista o lege in acest sens se poate sa-mi trimiteti denumirea legii sau un link pentru aceasta lege?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Gasiti informatii aici: [ link extern ] /

Alte discuții în legătură

Cumul pensie cu veniturile pfa IonIoanaAnca IonIoanaAnca Buna ziua! Am o intrebare referitoare la cumularea pensiei (limită de vârstă) cu veniturile din activitatea PFA. In articolul de azi 1 dec ... (vezi toată discuția)
Taxele la anaf pentru pfa infiintat in timpul anului. leonardvlad leonardvlad Buna ziua! As avea cateva intrebari legate de taxele la ANAF pentru PFA infiintat in timpul anului. PFA-ul meu este infiintat in data de 19.04.2022 la ... (vezi toată discuția)
Ce cheltuieli are un pfa? contanou contanou Cum s-au tot schimbat legile pentru PFA-uri, cine este la curent cu ce este in vigoare? Pentru încasari de 2000 lei pe luna, ce dări se virează la ... (vezi toată discuția)