Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Buna ziua ! Speta este urmatoarea :pensionar pentru ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Buna ziua ! Speta este urmatoarea :pensionar pentru limita de ...

Buna ziua ! Speta este urmatoarea :pensionar pentru limita de varsta ,68 de ani ,posesor al unui PFA platitor de taxe la NORMA DE VENIT! INTREBAREA ESTE: sunt obligat sa platesc atat CASS cat si CAS pentru venitul din 2022 ?
Ca pensionar platiti doar contributia la sanatate pentru venitul obtinut pe PFA. Daca doriti sa platiti si la pensie, trebuie sa incheiati contract cu Casa judeteana de pensii.
Nu doresc sa platesc si la pensie .Numai ca in declaratia de venit nu ai acesta optiune , anume de a nu plati la pensie .
Informati ANAF in scris, cu nr. de inregistrare/ data despre optiunea dvs.
Pot exista modificari in codul fiscal cu referire al cuantumul total al venitului anual, respectiv 12 salarii minime pe economie de la care se plateste CAS si de catre PFA.
Pot exista modificari in codul fiscal sau chiar exista ?
Daca exista modificari exista si o lege in acest sens ?Si daca exista o lege in acest sens se poate sa-mi trimiteti denumirea legii sau un link pentru aceasta lege?
Gasiti informatii aici: [ link extern ] /