Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua,poate ma puteti ajuta cu nu raspuns la ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua,poate ma puteti ajuta cu nu raspuns la urmatoarea intrebare:sunt ...

Buna ziua,poate ma puteti ajuta cu nu raspuns la urmatoarea intrebare:sunt nascuta pe 2 ianuarie 1967 ,am nascut si crescut 4 copii,am o vechime in munca de 23 de ani,in conditii normale,cand as putea iesi la pensie.Va multumesc.
Nu puteti iesi la pensie mai repede de 63 ani , in ianuarie 2030 , pentru ca nu aveti stagiul complet de cotizare indeplinit , care , pentru femeile nascute in ian 1967 , este de 35 ani . Pentru a beneficia de reducerea acordata de Legea 360/2023 pentru nasterea si cresterea copiilor , stagiul complet de cotizare ( cei 35 ani ) trebuie sa fie contributivi .
CHKa, utilizator
Dar reducerea pentru 4 copii cand si cum se aplica????
Da este foarte corect .23 de ani de munca ,4 copii obligats sa muncesc si alti i care nu au muncit(contribuit)au dreptul la niste bani castigati din truda mea!!FOARTE BUNA LEGEA ! Traiasca !!!!!????????

CHKa a scris:

Nu puteti iesi la pensie mai repede de 63 ani , in ianuarie 2030 , pentru ca nu aveti stagiul complet de cotizare indeplinit , care , pentru femeile nascute in ian 1967 , este de 35 ani . Pentru a beneficia de reducerea acordata de Legea 360/2023 pentru nasterea si cresterea copiilor , stagiul complet de cotizare ( cei 35 ani ) trebuie sa fie contributivi .

Asteptam un raspuns pertinent de la o persoana cunoscatoare a legilor si nu de la un utilizator oarecare.cum se vede in raspuns.cred ca nu a-ti inteles se sade varsta de pensionare cu 2 ani mamelor care au nascut infiat copii pana la varsta de 16 ani.in discutie se afla acum,o modificare (de la 2ani-4copii,la 2,5ani la patru copii) deci nu mai raspunde-ti daca nu sunteti in cunostiinta de cauza cu stima

CHKa a scris:

Nu puteti iesi la pensie mai repede de 63 ani , in ianuarie 2030 , pentru ca nu aveti stagiul complet de cotizare indeplinit , care , pentru femeile nascute in ian 1967 , este de 35 ani . Pentru a beneficia de reducerea acordata de Legea 360/2023 pentru nasterea si cresterea copiilor , stagiul complet de cotizare ( cei 35 ani ) trebuie sa fie contributivi .

Numai că potrivit legii, nu aveți nici o șanșă să primiți un răspuns (FALS) pe care vi l-ați fixat deja.
Nu-i nimeni obligat să vă dea răspunsuri care să vă fie pe plac (DEȘI ar fi FALSE), mai ales că răspunsurile pe acest forum se dau gratuit.

Potrivit legii, așa cum este reglementată în prezent, ați primit un răspuns foarte corect.
Noi nu putem da sfaturi pe legile aflate doar în dezbatere publică.
Dapix, utilizator