avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 306 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Recuperare garanție EON fara dovada proprie
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Recuperare garanție EON fara dovada proprie

Buna ziua! În august 2010 am devenit chiriaș ANL in bloc nou, odată cu inca 35 de familii( doar pe tronsonul meu). Deschiderile la EON ( gaz și electricitate) s-au făcut pe cheltuiala noastră. La momentul semnării primului contract pe numele meu cu EON, mi s-au solicitat de către funcționara EON plata unei garanții de 500 Ron pt acoperirea unor eventuale facturi ulterioare rămase neplătite( bineînțeles nu a fost vreodată cazul). Conform DFL( administratorul locuințelor ANL), garanția trebuie returnata daca din chiriaș devin proprietar ( in perspectiva in mai 2024).
Problema pe care v-o supun atenției este: neavând dovada platii acelei garanții ( neglijenta proprie), pot solicita totuși firmei EON sa returneze suma aducând dovada statului meu schimbat ( din chiriaș in proprietar) ?
Aștept cu interes sugestiile dv.

Alte discuții în legătură

Cine plateste racordarea la utilitati pt un anl nou construit? MCA2014 MCA2014 Buna ziua. Sa va spun povestea a 3 blocuri ANL respectiv a chiriasilor din ele. Dupa lungi asteptari, s-au repartizat 3 blocuri anl adica 42 apartamente. Sunt ... (vezi toată discuția)
Debransare rau-platnici de la utilitati te055 te055 Locuiesc intr-un imobil cu contorizare separata pentru fiecare apartament a apei calde, apei reci si incalzirii. Imobilul are centrala proprie. Sunt multi ... (vezi toată discuția)
Folosinta lift in bloc nou anl de catre o parte din locatari edy31 edy31 va salut, as dori sa aflu daca pot folosi liftul unui bloc nou ANL in cazul in care majoritatea locatarilor nu vor sa se dea drumul ,iar eu si inca citiva ... (vezi toată discuția)