avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 309 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis suspendat pe nedrept
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis suspendat pe nedrept

Buna seara! In data de 15.02.2023 am fost implicat intr un accident, in autoturism eram 3 persoane si cand a venit poliția, cel care a condus nu si-a asumat vina. Eu eram in stare de ebrietate si nu mi aminteam cine a fost la volan si cealalta persoana nu a declarat nimic. Politia a suspendat permisele la toti 3 si a deschis dosar penal pentru ca toti consumasem alcool . Intre timp cel care a condus și-a asumat vina si dosarul a fost trimis in judecata, restu suntem martori in dosar. In tot acest timp am facut nenumărate drumuri la politie care imi tot spunea ca trebuie sa merg la parchet si la parchet nu mi dadeau niciun detaliu. In urma unei cerere pe care am făcut-o la parchet, am primit raspuns sa ma adresez politiei in vederea recuperării permisului. Cand am fost la politie, la ei in sistem apar ca si cum am comis o infracțiune. Eu nu pot sa inteleg cum e posibil ca la politie sa apar ca am comis o infracțiune, dar la parchet eu sunt martor si dosarul a fost trimis in judecata cu soferul care apare ca si inculpat. De fiecare data cand am fost politie mi s a spus sa sun la biroul rutier, acolo daca raspundeau la telefon imi spuneau ca trebuie sa merg la parchet si imi inchideau.
Ce as putea sa fac in situatia de fata, la cine sa ma adresez ca sa mi recuperez permisul singur? Momentan ma gandesc ca s ar putea rezolva si fara avocat.
Multumesc si sărbători fericite!
Cel mai recent răspuns: adriandimitriu , utilizator 17:37, 8 Mai 2024
Faceți o cerere scrisă la șeful poliției pentru restituire permis . Anexati o copie a unei dovezi de la parchet ca sunteți martor în cazul respectiv.



latka a scris:

Faceți o cerere scrisă la șeful poliției pentru restituire permis . Anexati o copie a unei dovezi de la parchet ca sunteți martor în cazul respectiv.



Trebuie sa fie emisa de la parchet sau poate o fi copie normala?
Nu știu la ce copie normală va referiți, orice dovadă e bună. Numai sa certifice faptul ca sunteți martor în proces.



latka a scris:

Nu știu la ce copie normală va referiți, orice dovadă e bună. Numai sa certifice faptul ca sunteți martor în proces.



Am inteles. Am primit de la respectiv niste poze cu tot rechizitoriul. Este ok daca prezint pozele respective?
Poze de acest fel nu. Vă trebuie un document semnat

Alte discuții în legătură

Probleme cazier brigada rutiera andrasi andrasi Buna ziua, as dori sa stiu cum sa procedez in urmatorul caz. Am avut niste probleme in 2009 cand mi s-a furat buletinul si actele au fost folosite intr-o ... (vezi toată discuția)
Am fost prins fără permis de conducere fiind în stare de ebrietate ... regeleboss regeleboss Am fost prins fără permis de conducere fiind în stare de ebrietate 0,97 aerul expirat ,fiind prima abatere,primul dosar penal ,la ce mă pot aștepta (vezi toată discuția)
Conducere cu permis retinut pentru alcoolemie elenarodicabota elenarodicabota anul trecut sotului meu i s-a luat permisul pt con ducere in stare de ebrietate, eliberandu-i -se o dovada fara drept de conducere.sotul nu stia ca nu are ... (vezi toată discuția)