Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Conditionarea apelulului cu inregistrarea acestuia la ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Conditionarea apelulului cu inregistrarea acestuia la Primarie.

Buna ziua. Am apelat primaria sect 4 Bucuresti si am avut surpriza sa aud o inregistrare care mi-a adus la cunostinta ca se va inregistra conversatia in cazul in care vreau sa continui. Adica mi-a fost conditionata posibilitatea de a exprima o nelamurire, a afla niste raspunsuri direct cu posibilitatea de a trimite un email. In plus in loc sa fiu directionat direct catre departamentul ales, am fost deviat catre o centralista care a mi-a conditionat conectarea la departamentul ales prin dezvaluirea numelui meu. Ce articol de lege le permite acest lucru?!
Nici o instituție publică, nu oferă răspunsuri oficiale, adresate de anonimi, și nu stă de vorbă cu persoane care nu-și asumă ce au de sesizat..

Problema înregistrării conversației se pune exact invers de cum ați expus-o dvs, adică tot ce nu-i interzis este legal.
Doar că este obligatoriu să fie informat cetățeanul că urmează să se înregistreze convorbirea, și continuarea reprezintă acceptul condiției.
Dapix, utilizator
Comform legislației române, o convorbire telefonică nu poate fi înregistrată decât cu mandat. Adică implicând o acțiune juridică legală. Nu mă interesează răspunsurile celor care ii impinge habarnismul de la spate.
Vă referiți, desigur, la urmăririle penale. Dar dacă două persoane, fizice sau juridice sunt de acord să înregistreze una sau mai multe convorbiri, purtate între ele, ca referință, de exemplu, o pot face și e foarte legal. În acest caz, instituția vă pune la dispoziție o metodă simplă de contact, condiționată de înregistrare. Dacă nu sunteți de acord, veți putea folosi metode mai laborioase: email, prezență fizică. Nu vă forțează nimeni. Ei trebuie să respecte GDPR, adică mai întâi să vă identifice. Dacă vă interesează doar răspunsurile care vă sunt favorabile, vă rog să-l neglijați pe acesta. Cu stimă

Adrian M. a scris:

Comform legislației române, o convorbire telefonică nu poate fi înregistrată decât cu mandat. Adică implicând o acțiune juridică legală. Nu mă interesează răspunsurile celor care ii impinge habarnismul de la spate.

Din pacate, comunicarea este conditionata ceea ce din punctul meu de vedere este o constrangere a libertati. Nu exista nici un suport legal(am cautat) care sa permita autoritatilor publice sa ma oblige sa fiu conditionat. Ceea ce vreau sa punctez este factorul legal de a stoca informatiile mele(numele prenumele si eventual conversatia) de a securiza si de agaranta natura apelului meu. Avand in vedere inexistenta unui sistem national, inexistenta implementarii legislatiei privind securitatea datelor personale la nivel online, aceasta fapta este o atingere la viata privata mai ales ca, sistemul este utilizat cu implicarea umana(centralista care m-a redirectionat desi eu am apasat numarul indicat in inregistrarea automata). Sistemul sigur este copiat, dar avand in vedere faptul ca acest sistem este folosit doar la sectorul 4 unde este fieful PSD si functioneaza o intreaga grupare de intimidare a cetatenilor vocali, acest sistem poate fi folosit pentur a colecta date despre cei care apeleaza. Este corect ceea ce afirm?!
Multumesc frumos pentru raspuns, dar nu ma lamureste. Din contra.