Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua. Sunt căsătorită și urmează să ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua. Sunt căsătorită și urmează să divorțez. Înainte ...

Bună ziua. Sunt căsătorită și urmează să divorțez. Înainte de nuntă , am achiziționat un apartament cu credit ipotecar împreună cu soțul meu. Noi având numele de familie diferite, nefiind căsătoriți atunci. El mi a transferat mie banii pt avans. Pe acte el este primul proprietar. Însă și eu am 50% din apartament. El a zis ca va vinde apartamentul. Am și eu dreptul la apartament ? El având dovezi ca mi a transferat avansul, apartamentul este luat de 2 ani, eu de 1 an de zile numai am carte de munca. Însă am muncit la negru și m am ocupat de cheltuielile casei și rata casei banca o lua din contul lui. Mulțumesc !
Vorbiti cu un avocat sa vedeti cat s-a platit, cat face acum imobilul, ce dovezi ati avea, discutii, etc. Ar trebui sa aveti dreptul la 50% si sa vedeti cat ati contribuit.

Liliana Gradinaru a scris:

Vorbiti cu un avocat sa vedeti cat s-a platit, cat face acum imobilul, ce dovezi ati avea, discutii, etc. Ar trebui sa aveti dreptul la 50% si sa vedeti cat ati contribuit.

Majoritatea actelor pt ce este in casa sunt pe numele lui. Doar ca poate sa nu mi
Mai dea nimic bani de pe apartament daca el a dovedit ca mi a trimis avansul?
Nu stiu ce avans a dat, partea lui, partea dv. tot, ce si cum ati contribuit dv., care a fost intelegerea initiala. Teoretic trebuie sa aveti drept. Cat vrea el sa va dea sau nu e alta treaba.
Aveti nevoie sa discutati cu un avocat, caci pare ca lasati de la dv. si nu stiu daca e bine.
Liliana Gradinaru, Avocat
www.avocatnet.ro/forum/discu...
asta e a doua postare prin care incercati sa va lamuriti, dar nu stiti ce scrie in acte sa raspundeti la ce va intrebam
incercati sa va concentrati.
inteleg ca sunteti coplatitori ai creditului.
ce insemana el e trecut primul in actul casei ?
ce importanta are cine e trecut primul? daca ati cumparat casa pe cote parti, cititi doamna ce scrie in contract, sunteti proprietar sau nu ?
gi-jane2, moderator

Da, el este trecut primul in actul casei. Și eu a doua. Eu am cota parte 50% din apartament . Însă el are dovezi ca mi a dat avansul pt apartament. Am dat avans 27.000€ , împreună. El mi a făcut transfer 13.500€ pt a da avansul pt apartament. Și rata creditului este făcută să i se ia lui automat de pe cardul de salariu.
Liliana Gradinaru, Avocat