Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sunt un apropiat al copilului și cu mama lui și se ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sunt un apropiat al copilului și cu mama lui și se afla la centrul.

Când un copil se afla într-un centru de plasament și este maltratat de personal, și doresc să îl iau înapoi langa părintele matern ce proceduri trebuie să urmez? Sunt un apropiat al minorului și al mamei minorului (vărul minorului) .
Și a-și dori să îmi comunicați, daca mama minorului poate să-l ia.
constantinPopov30, utilizator

constantinPopov30 a scris:

Când un copil se afla într-un centru de plasament și este maltratat de personal, și doresc să îl iau înapoi langa părintele matern ce proceduri trebuie să urmez?

Sunt o persoana apropiata și doresc sa ii ajut dar am nevoie de mai multe detalii.

constantinPopov30 a scris:

Când un copil se afla într-un centru de plasament și este maltratat de personal, și doresc să îl iau înapoi langa părintele matern ce proceduri trebuie să urmez? Sunt un apropiat al minorului și al mamei minorului (vărul minorului) .
Și a-și dori să îmi comunicați, daca mama minorului poate să-l ia.

Minorul este abuzat la centrul de plasament.
Nu mai postati succesiv mesajele. Aveti 30 de minute in care puteti edita ce ati scris.
In primul rand ar trebui sa stim cum si de ce a ajuns copilul in plasament pentru ca masura poate fi dispusa fie de comisia pentru protectia copilului, fie prin hotararea judecatoreasca. Apoi, daca aveti dovezi ca este abuzat la centrul de plasament primul lucru care trebuie facut este o plangere penala. Instanta judecatoreasca este cea care stabileste incetarea masurii plasamentului si eventual inlocuirea ei cu o alta masura.
Părinții minorului au divorțat din cauze familiale și acum minorul dorește să meargă la mama ei,

Adalbert Gabriel Gazdovici a scris:

Nu mai postati succesiv mesajele. Aveti 30 de minute in care puteti edita ce ati scris.
In primul rand ar trebui sa stim cum si de ce a ajuns copilul in plasament pentru ca masura poate fi dispusa fie de comisia pentru protectia copilului, fie prin hotararea judecatoreasca. Apoi, daca aveti dovezi ca este abuzat la centrul de plasament primul lucru care trebuie facut este o plangere penala. Instanta judecatoreasca este cea care stabileste incetarea masurii plasamentului si eventual inlocuirea ei cu o alta masura.

Cum si de ce a ajuns in plasament? Copiii ai caror parinti divorteaza - eu am doi copii si tot atatea divorturi - nu ajung in plasament. Asadar, cum a ajuns si mai ales, de ce?