avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 230 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sunt un apropiat al copilului și cu mama lui și se ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sunt un apropiat al copilului și cu mama lui și se afla la centrul.

Când un copil se afla într-un centru de plasament și este maltratat de personal, și doresc să îl iau înapoi langa părintele matern ce proceduri trebuie să urmez? Sunt un apropiat al minorului și al mamei minorului (vărul minorului) .
Și a-și dori să îmi comunicați, daca mama minorului poate să-l ia.
Ultima modificare: Marți, 14 Mai 2024
constantinPopov30, utilizator


constantinPopov30 a scris:

Când un copil se afla într-un centru de plasament și este maltratat de personal, și doresc să îl iau înapoi langa părintele matern ce proceduri trebuie să urmez?

Sunt o persoana apropiata și doresc sa ii ajut dar am nevoie de mai multe detalii.


constantinPopov30 a scris:

Când un copil se afla într-un centru de plasament și este maltratat de personal, și doresc să îl iau înapoi langa părintele matern ce proceduri trebuie să urmez? Sunt un apropiat al minorului și al mamei minorului (vărul minorului) .
Și a-și dori să îmi comunicați, daca mama minorului poate să-l ia.

Minorul este abuzat la centrul de plasament.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu mai postati succesiv mesajele. Aveti 30 de minute in care puteti edita ce ati scris.
In primul rand ar trebui sa stim cum si de ce a ajuns copilul in plasament pentru ca masura poate fi dispusa fie de comisia pentru protectia copilului, fie prin hotararea judecatoreasca. Apoi, daca aveti dovezi ca este abuzat la centrul de plasament primul lucru care trebuie facut este o plangere penala. Instanta judecatoreasca este cea care stabileste incetarea masurii plasamentului si eventual inlocuirea ei cu o alta masura.
Părinții minorului au divorțat din cauze familiale și acum minorul dorește să meargă la mama ei,

Adalbert Gabriel Gazdovici a scris:

Nu mai postati succesiv mesajele. Aveti 30 de minute in care puteti edita ce ati scris.
In primul rand ar trebui sa stim cum si de ce a ajuns copilul in plasament pentru ca masura poate fi dispusa fie de comisia pentru protectia copilului, fie prin hotararea judecatoreasca. Apoi, daca aveti dovezi ca este abuzat la centrul de plasament primul lucru care trebuie facut este o plangere penala. Instanta judecatoreasca este cea care stabileste incetarea masurii plasamentului si eventual inlocuirea ei cu o alta masura.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cum si de ce a ajuns in plasament? Copiii ai caror parinti divorteaza - eu am doi copii si tot atatea divorturi - nu ajung in plasament. Asadar, cum a ajuns si mai ales, de ce?

Alte discuții în legătură

Partener agresiv Hdum Hdum Mama fara ajutor cu copil de 5 luni locuind în chirie cu tatăl copilului dar fara nici un venit ,ea, iar el este foarte agresiv...bea mereu urla si sperie ... (vezi toată discuția)
Plasament in regim de urgenta minor RAMAV RAMAV Buna ziua, Am nevoie de putin ajutor legat de masura numita plasament in regim de urgenta minor. Parintii sunt divortati, exista autoritate parentala ... (vezi toată discuția)
Eliberare prima ci la 14 ani cucu-virilu cucu-virilu o familie divorteaza copii sunt incredintati mamei de catre instanta unul face prima ci la virsta de 14 ani al doilea copil nu apuca deoarece mama decedeaza ... (vezi toată discuția)