Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Sunt presedinte de asociatie de proprietari ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Sunt presedinte de asociatie de proprietari si doresc ...

Buna ziua,
Sunt presedinte de asociatie de proprietari si doresc sa stiu daca pot fi obligata de catre o Hot. de Consiliu local sa dau adeverinte ca posesorii de locuri de parcare locuiesc efectiv (in permanenta) in bloc.
Conform legii 196/2018 a asociatiilor de proprietari aceasta obligatie nu intra in atributiile peresedintelui.
Problema este ca din cauza acestei hotarari sunt deranjata la birou, in deplasare si in concediu ca sa le emit imediat aceste adeverinte iar cand nu sunt disponibila sunt deranjati membrii familiei mele.
Multumesc,
Dana Ch
Aceeasi problema o avem si noi.
Problema este ca C.Local trateaza As. prop. ca pe niste servitori, mai rau, obliga oamenii sa umble dupa tot felul de hartii/adeverinte, cand de fapt, solicitatul are documente de identitate cu adresa de domiciliu, actele automobilului - dar noi tre; sa eliberam adeverinta ca omu' are buletin...
Va recomand sa intocmiti un formular tipizat, completat cu semnaturile dvs. si ale admin-ului si dat in sarcina acestuia.
Solicitarea este inregistrata la asociatie, i se da un nr. de ordine, se completeaza adeverinta si se inmana solicitantului, fara alte formalitati. De aceasta chestiune se poate ocupa si un alt membru al com. ex. al asociatiei.
Succes!
Conform legii 196/2018, Presedintele Asociatiei de proprietari reprezinta asociatia in relatiile cu tertii si prin urmare, el semneaza documentele emise de asociatie, inclusiv genul de adeverinte la care faceti referire. Conform art 56 al.1 din Legea 196/2018, coroborat cu art. 25 al.4 din Ordinul nr. 1058/2019 al Ministerului Dezvoltarii Regionale si Administratiei Publice, in caz de imposibilitate de a-si exercita atributiile , Presedintele asociatiei, poate delega pentru cel mult 90 de zile, atributiile sale, catre un membru al Comitetului Executiv ales prin Decizie de catre acesta, fara a fi exonerat de raspundere juridica.
Articolul 10 din Legea 196/2018, reglementeaza relatiile Asociatiilor de proprietari cu autoritatile administratiei publice locale. Acestea din urma au obligatia constituirii in cadrul aparatului de specialitate al Primarului, a unui compartiment specializat in sprijinirea, indrumarea si controlul asociatiilor de proprietari.
Da, adeverintele sunt necesare in cazul inchirierilor de locuri de parcare pentru a confirma ca solicitantul locului de parcare locuieste efectiv in imobilul respectiv si are nevoie de locul de parcare .
Orice persoana are un singur domiciliu, dar poate avea si mai multe proprietati astfel ca desi apare cu domiciliul in imobilul inscris in actul de identitate, el poate efectiv sa locuiasca la una din proprietatile sale
Sunt de acord cu cele aratate de dl. Mihail Cozacioc, insa:
- in toata aceasta "poveste" a locurilor de parcare, din start Consiliul local, trebuie sa informeze/notifice asociatiile de proprietari despre faptul ca trebuie sa elibereze asemenea adeverinte, membrilor as. prop. care solicita inscrierea la licitatie pentru un loc de parcare;
- daca un cetatean are n'shpe proprietati, banuiesc ca va locui doar in una dintre acestea, dar nu este obligatoriu, da? dar aceste proprietati ale sale, probabil ca le are inchiriate la persoane, posesoare de automobile, care vor dori si ei sa-si parcheze obiectul undeva, chiar au dacest drept, dar unde? - undeva, cat mai aproape de locuinta inchiriata... Faza este ca acel cetatean este locuitor al localitatii respective, achita toate taxele si impozitele necesare, mai ales cele pentru automobil - ca despre aceasta este vorba;
- din acest motiv, in opinia mea, un chirias, nu trebuie sa nu i se permita sa participe cu drepturi egale sa inchirieze un loc de parcare (daca discutam ca chiriasul locuieste cu documente legale - contract de inchiriere, adresa de flotant, etc.);
- pe de alta parte, recunosc ca trebuie facut ceva, pentru ca sunt deja foarte multe automobile in circulatie; cunosc familii care au 2-3 automobile, iar spatiile de parcare au ramas din ce in ce mai putine.

Cu respect, Adam Grecu
Nu inteleg, poate ma ajuti... Chiriasul este si el platitor de taxe, de aceea nu merita sa aiba sanse egale?

Cred ca este ceva discriminare aici, dar nu am citit HCL.
Intai, mentionez ca nu cunosc si nu am cautat hotararea locala la care ar putea face referire userul.
Insa statul are documente care atesta starea de fapt a locuirii unei persoane la o adresa. In ciuda acestui lucru, solicita adeverinte care sa ateste aceasta stare de fapt de care el, statul, nu se ingrijeste sa vada daca e reala.

Cunosc chiriasi care mentin aceeasi locuinta ani si ani, au Ci acolo, contracte pe numele lor, masini si firme pe numele lor, de ce ar trebui sa nu beneficieze de conditii egale de acces la locuri de parcare?
In plus, care este scopul hotararii de CL, ca imi scapa? Poate imi spune cineva care o citeste...
In opinia mea, scopul acestei reglementari este ca masinile sa fie parcate in locuri special amenajate si administratia locala sa incaseze niste bani.
Cat timp locurile de parcare nu sunt goale, aceste scopuri sunt atinse indiferent daca locul proprietarului de parcare este ocupat de masina vecinului sau chiriasului.
Prin urmare, repet, care e scopul HCL?

Cat despre adeverinte, ar fi mai ok daca acestea s-ar referi efectiv la masina despre care e vorba in propozitie decat la care unde doarme noaptea. Ca imi folosesc locuinta ca birou, tot masina am pe locul ala, nu?
Liliana Gradinaru, Avocat
NU
ce nu ati inteles doamna Liliana ???
A explicat domnul Grecu foarte clar. Ai dreptul doar unde esti proprietar. Altfel ati inchiria mai multe locuri.
Chiriasul nu trebuie sa aibe acelasi drepturi ca proprietarul si nu are.
Daca vrea si el (chiriasul ) un loc de parcare, atunci chiriasul vorbeste cu proprietarul si ii ia el loc de parcare .
Asta e scopul HCL sa ia omul doar unde e proprietar si chiriasul doar prin proprietar.
w_v_w_v, utilizator