avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Restituire avans
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Restituire avans

Buna seara!

Am plătit un avans pentru prestarea unor servicii către o societate comerciala. La momentul plății mi-a fost comunicat ca avansul nu este rambursabil și totodată am fost presata de insistente asupra necesității de a plăti avansul cât mai repede.
În decurs de o ora am realizat ca poate nu a fost cea mai buna alegere, astfel le-am comunicat acest lucru, însă nu vor sa-mi restituie avansul pe motiv ca au menționat ca acesta nu este rambursabil.
Menționez ca nu a fost emisa încă nici o factura, nu exista nici contract între mine și societatea respectiva, am doar ordinul de plata.
Ce pot face în situația asta?
Mulțumesc!

Alte discuții în legătură

Plata unui bilet la ordin. florinx63 florinx63 Un contract se poate plati numai pe baza lui sau trebuie sa fie emisa si o factura la acel contract. Daca pe biletul la ordin la rubrica : \"Valoarea ... (vezi toată discuția)
Temei legal emitere factura servicii inainte de realizarea efectiva a serviciilor prestate gmonka gmonka Buna ziua, Am in speta o societate care emite facturi de prestari servicii in baza unui contract incheiat. Serviciile prestate sunt facturate inainte de ... (vezi toată discuția)
Somatie de plata orca orca Am o situatie interesanta. In urma unui contract de vinzare cumparare masa lemnoasa din import, incheiat cu o societate comerciala din Romania, in care se ... (vezi toată discuția)