avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 242 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara, în 2018 Tatal meu a cumpărat niște ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara, în 2018 Tatal meu a cumpărat niște terenuri care ...

Buna seara, în 2018 Tatal meu a cumpărat niște terenuri care au fost trecute pe numele meu printr-un contract de vânzare - cumpărare, acum în 2024 Tatal meu vrea terenurile înapoi, amenințându-ma cu moartea, dacă nu voi renunță la terenuri și la casa Menționez faptul ca aceasta casa este printr o donație 50/ 50 cu fratele meu . mă amenință sa renunț la toate bunurile mele legal .
Se poate sa mă dea în judecata și sa aibă câștig de cauza intrând iar în posesia acelor terenuri ?
Va multumesc .
Ultima modificare: Sâmbătă, 18 Mai 2024
andreeacristina stan, utilizator

Alte discuții în legătură

Contract vanzare cumparare cu clauza de intretinere sub semnatura privata laci72 laci72 Buna seara am o intrebare si multumesc anticipat daca raspunde cineva stiind raspunsul sigur.Tatal meu a decedat anul trecut suntem 3 frati mostenitori pe o ... (vezi toată discuția)
Mostenire alexa30 alexa30 Suntem 4 frati ,tatal meu la doi dintre tratti fratii mei lea facut case ,la celalalt frate Ia cumparat un teren pe care sia construit o casa , in casa in ... (vezi toată discuția)
Pot sa intru in posesia bunurilor mamei mele in acest caz? webis webis As vrea sa stiu daca pot sa intru in posesia unor bunuri ale mamei mele...daca ea a renuntat la partaju dintre frati acu 20 de ani?...mentionez faptul ca mama ... (vezi toată discuția)