Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... intarziere plata
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

intarziere plata

Buna ziua,
in urma hotararii judecatoresti,s-a stabilit ca lunar in dara de 12 ale lunii (data de salariu)sa-mi fie virata pensia ptr copil.
unitatea unde ex-sotul lucreaza a uitat efectiv ca trebuie virata aceasta,dupa interventii abia atunci s-au sesizat ca da AM UITAT!
se poate fece ceva ptr acesti ,,oamenii,,care mai acum cateva zile ma presau ca mi trebuie cont deschis cu toata ca in hotarare scrie clar ca se va face prin mandat postal.
Va multumesc,
Din pacate nu aveti ce sa faceti...situatia dv. o intalnim destul de des.
Chiar nu se poate face nimic ei isi iau salariu bine merci si serv contab-fin a uitat?!!!!!
nici macar o sesizare la conducerea unitatii nimic?????
multumesc!
Ca ocuriozitate ar fi interesant sa ne redati si noua dispozitivul hotararii referitor la data la care faceti referire.

Poprirea se face in baza ordonantei de infiintare a popririi trimisa de catre instanta angajatorului. Instanta specifica in poprire suma ce trebuie retinuta si virata lunar prin mandat postal incepand cu data de la care este datorata (data introducerii cererii de chemare in judecata), si nu data la care tertul este obligat sa faca viramentul.
Avand in vedere ca angajatorul poate modifica data la care plateste salariile angajatilor, instanta nu il poate obliga sa va vireze suma la o anumita data (ar insemna de exemplu sa il oblige pe angajator sa ii dea salariul in avans).
Alt aspect pe care trebuie sa il aveti in vedere este ca, daca dv aveti cont deschis la alta banca decat cea la care majoritatea angajatilor unitatii isi primesc salariile dureaza cam 1 - 3 zile pana va vor ajunge banii in cont si asta nu din vina angajatului sau angajatorului ci din cauza circuitului banilor.
m_ella2005, utilizator
Ce pot sa spun e ca in hotarare nu scrie data cand se vireaza pensia dar,pe mine ma deranjeaza modul (unitatii)in care acestia trateaza pblema sunt sarcini de servici nerespectate sau interese personale la mijloc(dir economic este ruda de gradul i cu ex sotul)?
Procedura de transfer de la o baca la alta am inteles-o
sper ca am fost explicita,macar lamuriti-ma daca e normal ca ploitica lor e corecta de a vira banii cand isi aduc aminte,adica dupa cateva zile de la salariul lor?!
Probabil ca nu s-au mai confruntat cu asemenea spete si a fost o intamplare.
Facand abstractie de legatura de rudenie la care faceti referire, luati in calcul faptul ca virarea pensiei de intretinere intr-un cont de card nu este decat in avantajul dv. Ganditi-va ce se intampla daca pensia va este trimisa prin mandat postal si nu sunteti acasa cand vine postasul; va trebui sa mergeti dv la posta sa o ridicati personal si va dura mai mult decat viramentul.