avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... mama romanca si tatal danez
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

mama romanca si tatal danez

Am un baietel de 1 an si o luna,pe care il cresc singura de cand l-am nascut,ca sa fiu mai precisa tatal(este cetatean danez)ne-a abandonat cind eram insarcinata in luna a treia,drept urmare eu avind resedinta in Italia a trebuit sa ma intorc acasa la parintii mei unde am si nascut,de ceva vreme ne-a ajutat financiar ne-a chiar vizitat de doua ori,pina acuma nu i-am refuzat dreptul de a-si vedea fiul dar a cam inceput cu amenintarile ca o sa-si ceara drepturile vazind ca eu nu vreau sa-l vizitez in Spania,nu are un serviciu stabil si actualmente locuieste in Spania,as dori sa stiu ce drepturi are asupra fiului meu?(tin sa precizez ca poarta numai numele meu)inainte de toate ar trebui sa ceara paternitatea?Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: giulia79 , utilizator 16:19, 2 Aprilie 2012
daca ii recunoasteti paternitatea in mod oficial sau daca isi obtine recunoasterea in instanta are toate drepturile de care poate beneficia un tata. daca nu trebuie sa va roage pe dvs....sa il lasati sa isi viziteze copilul.SUCCES!
va multumesc,as mai avea o nelamurire,exista si varianta neobtineri paternitatii chiar daca el e tatal?sunt ingrozita la gindul ca odata obtinuta paternitatea ar putea sa vrea sa-l duca cu el in Spania odata stabilite perioadele cind ar avea voie sa-l vada,stiu ca fara acordul ambilor parinti nu se poate scoate minorul din tara...este adevarat?
daca el e tatal varianta neobtinerii paternitatii e improbabila.dar as vrea sa va precizez un lucru. faptul ca el este tatal nu inseamna ca va beneficia de autoritate parinteasca. daca in urma testului de paternitate, danezul va fi stabilit ca si tata, asta nu inseamna ca el va avea autoritate parinteasca. nici vorba. DVS. veti solicita in instanta stabilirea autoritatii parintesti depline, iar in acest caz nu va putea duce copilul nicaieri fara acordul dvs. SUCCES!
Va multumesc din suflet

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reinnoire pasaport copil minor fara acordul celuilalt parinte eagle_free eagle_free buna ziua, As dori si eu o lamurire. Un cuplu de cetateni romani este divortat in spania, iar copilului minor de 9 ani ii expira pasaportul peste cateva ... (vezi toată discuția)
Custodie unica Denisasarbu Denisasarbu Buna ziua, Sunt insarcinata in patru luni, tatal copilului m-a parasit cand a aflat de sarcina (nu am fost casatoriti, nu am locuit impreuna) si nu se ... (vezi toată discuția)
Test paternitate Magda 2018 Magda 2018 Buna ziua!Am un copilas de un an si ju.matate.Tatal vopilului vrea test ADN si imi cere sa l chem in instanta pt paternitate.Toate acele costuri(cheltuieli de ... (vezi toată discuția)