Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... mama romanca si tatal danez
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

mama romanca si tatal danez

Am un baietel de 1 an si o luna,pe care il cresc singura de cand l-am nascut,ca sa fiu mai precisa tatal(este cetatean danez)ne-a abandonat cind eram insarcinata in luna a treia,drept urmare eu avind resedinta in Italia a trebuit sa ma intorc acasa la parintii mei unde am si nascut,de ceva vreme ne-a ajutat financiar ne-a chiar vizitat de doua ori,pina acuma nu i-am refuzat dreptul de a-si vedea fiul dar a cam inceput cu amenintarile ca o sa-si ceara drepturile vazind ca eu nu vreau sa-l vizitez in Spania,nu are un serviciu stabil si actualmente locuieste in Spania,as dori sa stiu ce drepturi are asupra fiului meu?(tin sa precizez ca poarta numai numele meu)inainte de toate ar trebui sa ceara paternitatea?Multumesc anticipat
daca ii recunoasteti paternitatea in mod oficial sau daca isi obtine recunoasterea in instanta are toate drepturile de care poate beneficia un tata. daca nu trebuie sa va roage pe dvs....sa il lasati sa isi viziteze copilul.SUCCES!
va multumesc,as mai avea o nelamurire,exista si varianta neobtineri paternitatii chiar daca el e tatal?sunt ingrozita la gindul ca odata obtinuta paternitatea ar putea sa vrea sa-l duca cu el in Spania odata stabilite perioadele cind ar avea voie sa-l vada,stiu ca fara acordul ambilor parinti nu se poate scoate minorul din tara...este adevarat?
daca el e tatal varianta neobtinerii paternitatii e improbabila.dar as vrea sa va precizez un lucru. faptul ca el este tatal nu inseamna ca va beneficia de autoritate parinteasca. daca in urma testului de paternitate, danezul va fi stabilit ca si tata, asta nu inseamna ca el va avea autoritate parinteasca. nici vorba. DVS. veti solicita in instanta stabilirea autoritatii parintesti depline, iar in acest caz nu va putea duce copilul nicaieri fara acordul dvs. SUCCES!
Va multumesc din suflet