Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... program de noapte
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

program de noapte

buna ziua,
voi incepe lucrul dupa 2 ani de concediu pt cresterea copilului,dar lucrez si in ture de noapte,exista vreo lege de care sa pot beneficia si sa nu mai lucrez de noapte?multumesc
Potrivit legii, angajatorul are obligatia sa asigure securitatea si sanatatea salariatilor in toate aspectele legate de munca.

Art.128 alin.3 C.mun., femeile gravide, lăuzele şi cele care alăptează nu pot fi obligate să presteze muncă de noapte.