avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 226 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... program de noapte
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

program de noapte

buna ziua,
voi incepe lucrul dupa 2 ani de concediu pt cresterea copilului,dar lucrez si in ture de noapte,exista vreo lege de care sa pot beneficia si sa nu mai lucrez de noapte?multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:57, 22 August 2012
Potrivit legii, angajatorul are obligatia sa asigure securitatea si sanatatea salariatilor in toate aspectele legate de munca.

Art.128 alin.3 C.mun., femeile gravide, lăuzele şi cele care alăptează nu pot fi obligate să presteze muncă de noapte.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Gravida obligata la ture de noapte Valentina888 Valentina888 Buna seara,sunt o viitoare mamica,si am unele probleme la locul de munca. Problema este ca sunt angajata de 2 luni si ceva,si sarcina mea are tot atat.Sunt ... (vezi toată discuția)
Munca de noapte gravida andreea_uri andreea_uri Bună ziua, Am o nelamurire si sper ca ma va putea ajuta cineva sa înțeleg. Am citit și câteva articole de lege pe internet, dar nu reușesc sa ... (vezi toată discuția)
Tura de noapte la serviciu în perioada de sarcină Elisabeta Marica Elisabeta Marica Bună ziua. Dacă eu lucrez la serviciu program de lucru 12 /24, 12 /48, (adică azi de zi 12 ore, mâine de noapte 12 ore, poimâine și raspoimaine liber, ... (vezi toată discuția)