avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Permis de sedere CE pentru sofer de TIR
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Permis de sedere CE pentru sofer de TIR

Salut,sunt sofer de Tir cu contract de munca Ro si am permis de sedere ca membru de familie.Acum ma aflu in vama intre Elvetia si Germania,unde germanii mi-au pus amenda de 2625euro pentru ca nu am permis de sedere CE.Tin sa mentionez ca am angajat si sotia ca sofer de Tir doar ca sa fie cu mine mereu sa nu am probleme la vami.Ma poate ajuta si pe mine cineva ca sa stiu daca trebuie sa achit intradevar aceasta amenda,pina acum 4ani de cand fac extern nimeni mu ma intrebat de asa ceva si nici nu am stiut ca mai exista si acest permis CE.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:12, 12 August 2013
Prin Regulamentul (CE) nr. 1030/2002 al Consiliului din 13 iunie 2002 de instituire a unui model uniform de permis de şedere pentru resortisanţii ţărilor terţe, Uniunea Europeană a stabilit un model uniform de permis de şedere pentru resortisanţii ţărilor terţe.

Acest regulament nu se aplică următoarelor categorii de resortisanţi ai ţărilor terţe:
- membrilor de familie ai unui cetăţean al Uniunii Europene care îşi exercită dreptul la libera circulaţie;
- resortisanţilor statelor membre ale Asociaţiei Europene a Liberului Schimb, părţi la Acordul privind Spaţiul Economic European care îşi exercită dreptul la libera circulaţie, precum şi membrilor de familie ai acestora;
- resortisanţilor ţărilor terţe exoneraţi de obligaţia de a avea o viză şi autorizaţi cu privire la şederea într-un stat membru pentru o perioadă maximă de trei luni.

Incercati sa va adresati Inspectoratul General pentru Imigrari
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obtinerea permisului de sedere in romania corina_mg corina_mg dupa obtinerea permisului de sedere in romania a unui cetatean tunisian acesta poate iesii in europa fara sotie?sotia este romanca.Multumesc (vezi toată discuția)
Permis de sedere membru de familie cetatean roman siven01 siven01 Buna ziua , As dori sa sflu daca un * permis de sedere (in RO ), ca membru de familie cetatean roman * este eliberat de autoritatile romane in conformitate ... (vezi toată discuția)
Strain,apatrid saed saed buna ziua,sunt strain traiesc in romania,sunt apatrid,nu detin o cetatenie nici o tara,acum sunt casatorit cu o romanca ,vreau sa stiu daca am acelasi drept ca ... (vezi toată discuția)