avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Despre divort, custodie copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Despre divort, custodie copil

buna ziua.sunt casatorita de 5 ani si am un baietel de 4 ani.de un an de zile am plecat impreuna cu copilul de la domiciliul conjugal deoarece nu ma mai intelegeam cu sotul.nu am divortat intre timp si acum vreau sa divortez iar sotul ma tot ameninta ca ma va baga la parasire de domiciliu(eu stau in chirie cu copilul acum) si voi pierde custodia copilului.mentionez ca el nu are nici un loc de munca,nici parinti,nici scoala.el este foarte agresiv verbal.Exista posibilitatea sa pierd custodia copilului?va rog sa ma sfatuiti ce sa fac?va multumesc
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 21:22, 29 August 2013
Ce naiba o fi in mintea astora care ameninta cu " te bag la parasire de domiciliu " ? Unde sa va bage ? Faptul ca l-ati parasit pe el, poate fi un motiv pt el de divort ca altul n-are, dvs ati avea ca e violent. Motivele de divort sunt una, iar in ce priveste copilul e alta, daca nu-i dauneaza copilului , ambii parinti exercita autoritatea parinteasca iar locuinta copilului va fi la unul din parinti, cel mai probabil la dvs.

Cand vorbim de divort ne referim la motivele de divort si la culpa sotilor in desfacerea casatoriei.
Parasirea domiciliului conjugal din culpa poate fi un motiv, la dvs insa nu este cazul. Ar fi trebuit sa ramaneti in domiciliu si sa-i suportati amenintarile, sa cresteti copilul intr-un astfel de mediu?
Cat despre custodie, aceasta revine ambilor parinti. Locuinta copilului va fi cel mai probabil la dvs din mai multe considerente (continuitate, stabilitate emotionala, conditii materiale)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce pot face? divort cu minor Ellena007 Ellena007 Buna ziua. Am si eu o problema.Sunt casatorita de 2 ani si jumatate si am impreuna cu sotul o fetita de 2 ani. As dori sa intentez divort,dar acesta ma ... (vezi toată discuția)
Probleme familie- divort cu minori misualina misualina sant casatorita de aproape12 ani,am 2copii minori,vreau sa ma despart de sotul meu,eu am servici de 14 ani iar el nu lucreaza imi poate lua copii? daca imi ... (vezi toată discuția)
Divort haruna haruna Sunt o tanara, mamica unui baietel de 1 an si 3 luni. Din motive gen scandaluri repetate, violente fizice si verbale am decis sa plec impreuna cu baiatul de ... (vezi toată discuția)