Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Vreau sa modific OUG 158/2005
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Vreau sa modific OUG 158/2005

Dupa cum spune si titlul vreau sa pornesc un demers pentru modificarea
Ordonantei de Urgenta OUG 158 2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate.

Aceasta ordonanta este formulata gresit, si astfel persoanele care au in acelasi timp calitatea de asigurat si PFA nu pot sa beneficieze de concedii si indemnizatii pentru ambele tipuri de venituri.

Daca o persoana:
- obtine venituri salariale - are dreptul la concedii si indemnizatii, indemnizatia calculanduse in functie de venitul obtinut din salarii.
- obtine venituri din activitati independente(PFA) - are deasemenea dreptul la concedii si indenizatii, indemnizatia calculandu-se in functie de venitul obtinut
- obtine si venituri salariale si venituri din activitati independente - are dreptul la concedii si indemnizatie (pentru ca este salariat), insa indemnizatia se calculeaza doar in functie de venitul din salarii.

Problema e ca articolul 1 in care se stabileste dreptul la concedii si indemnizatii, este formulat gresit:

Art. 1. - (1) Persoanele asigurate pentru concedii si indemnizatii ..
... au dreptul, ...
la concedii medicale si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate, daca

A. desfasoara activitati pe baza de contract individual de munca sau in baza raportului de serviciu;

(2) De aceleasi drepturi beneficiaza si persoanele care NUse afla in una dintre situatiile prevazute la alin. (1), dar sunt:
d) autorizate sa desfasoare activitati independente.

Mai departe, in OUG, toate articolele se aplica persoanelor care se incadreaza in cele 2 alineate de la art 1.

O persoana care are in acelasi timp si calitatea de salariat si si cea de PFA, "este vazuta" de legiuitor doar ca si persoana care obtine venituri salariale.

Drept urmare nu poate sa se asigure in sistem si pentru veniturile din activitati independente.

Cum as putea sa initiez un proiect legislativ casa sa modifice aceasta lege?
Pentru a vedea pasii necesari vedeti :
1. Constitutia Romaniei care prevede :
art.74 - Initiativa legislativa
(1) Initiativa legislativa apartine, dupa caz, Guvernului, deputatilor, senatorilor sau unui numar de cel putin 100.000 de cetateni cu drept de vot. Cetatenii care îsi manifesta dreptul la initiativa legislativa trebuie sa provina din cel putin un sfert din judetele tarii, iar în fiecare din aceste judete, respectiv în municipiul Bucuresti, trebuie sa fie înregistrate cel putin 5.000 de semnaturi în sprijinul acestei initiative.

2. Procedura o gasiti in Legea nr.189/1999 republicata
[ link extern ]