Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... lnstruire SSM
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

lnstruire SSM

Buna ziua! In cazul unui salariat al firmei, care este detasat cf art 46 CM la o alta firma, cine are obligatia efectuarii instructajului periodic SSM ?
Instructajul se realizeaza de catre angajatorul la care salariatul este detasat. Se face mai intai un instructaj la detasare la locul de munca nou, apoi se va face instructajul periodic conform normativelor interne.
Astfel conf art 20 alin 1 lit b Lg 319/2006 angajatorul trebuie sa asigure condiţii pentru ca fiecare lucrator sa primeascã o instruire suficienta şi adecvatã în domeniul securitãţii şi sãnãtãţii în munca, în special sub forma de informaţii şi instrucţiuni de lucru, specifice locului de munca şi postului sau ...la schimbarea locului de munca sau la transfer.
Conf art 42 alin 1 CM locul muncii poate fi modificat unilateral de către angajator prin delegarea sau detaşarea salariatului într-un alt loc de muncă decât cel prevăzut în contractul individual de muncă.

La noul loc de munca unde a fost detasat, in cadrul instruirii la locul de munca se vor prelucra obligatoriu riscurile profesionale la care se expune lucratorul la acest loc de munca/ post de lucru pe care il va deservi, instructiuni proprii ssm, fise tehnice de securitate, etc.