avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 236 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire casa

Bunica sotului meu a decedat, a avut decat o fata adica mama sotului meu, iar ea la randul ei 2 copii (sotul meu si sora). Nepotii bunicii au fiecare cate 2 copii Dupa deces mama sotului a facut taxa de succesiune dupa bunica sotului si ea fiind unica a primit casa si terenul unde au trait bunica ,mama sotului si cei doi copii(sotul si sora).Mama sotului a facut act de vanzare cumparare celor 2 copii ai sorei sotului.Sotul meu si copii nostri nu au primit nimic,din casa unde sa nascut sotul.Avea si sotul meu dreptul la acea casa ,caci mai bine zis mama lui la desmostenit .
Ultima modificare: Duminică, 16 Iulie 2017
BarbuViorica, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 17:17, 16 Iulie 2017
Dupa decesul soacrei dvs, sotul poate ataca acel act ca donatie deghizata si sa ceara reducerea liberalitatilor excesive, va putea culege doar un sfert din ce a " vandut soacra ".
Mama sotului a facut act de vanzare cumparare copiilor sorei sotului acum 5 ani dar acestia nu iau dat nici un ban .Se mai poate face ceva ca sotul meu sa primeasca si el ceva din casa unde sa nascut.
Ultima modificare: Duminică, 16 Iulie 2017
BarbuViorica, utilizator
V-am scris mai sus ce se poate face.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Donatie, mostenire sau act de vanzare midadu midadu Am impreuna cu sotul meu o casa construita pe terenul soacrei mele.Am vrea sa donam aceasta casa copiilor mei minori iar soacra mea sa le doneze si terenul. ... (vezi toată discuția)
Subiectul etern:mostenirea de familie... iannnis iannnis buna ziua! Va rog un sfat in legatura cu o mostenire.Mama sotiei,singura la parinti,a mostenit de la parinti ei prin moartea lor care s-a petrecut demult o ... (vezi toată discuția)
Testament sau donatie? mirey32 mirey32 Buna ziua! Am cumparat o casa si, din motive personale, am trecut-o pe numele mamei mele. In decursul acestui an vrem sa trecem casa pe numele fiului nostru ... (vezi toată discuția)