Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire casa

Bunica sotului meu a decedat, a avut decat o fata adica mama sotului meu, iar ea la randul ei 2 copii (sotul meu si sora). Nepotii bunicii au fiecare cate 2 copii Dupa deces mama sotului a facut taxa de succesiune dupa bunica sotului si ea fiind unica a primit casa si terenul unde au trait bunica ,mama sotului si cei doi copii(sotul si sora).Mama sotului a facut act de vanzare cumparare celor 2 copii ai sorei sotului.Sotul meu si copii nostri nu au primit nimic,din casa unde sa nascut sotul.Avea si sotul meu dreptul la acea casa ,caci mai bine zis mama lui la desmostenit .
BarbuViorica, utilizator
Dupa decesul soacrei dvs, sotul poate ataca acel act ca donatie deghizata si sa ceara reducerea liberalitatilor excesive, va putea culege doar un sfert din ce a " vandut soacra ".
Mama sotului a facut act de vanzare cumparare copiilor sorei sotului acum 5 ani dar acestia nu iau dat nici un ban .Se mai poate face ceva ca sotul meu sa primeasca si el ceva din casa unde sa nascut.
BarbuViorica, utilizator
V-am scris mai sus ce se poate face.