Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Aș vrea să adopt copiii actualei soții. Care este ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Aș vrea să adopt copiii actualei soții. Care este procedura, ținând cont de faptul că în certificatele de naștere au liniuță în dreptul tatălui?

Vă salut!

Vă cer o părere juridică pe această cale pentru o situație particulară cu care mă confrunt. Sunt căsătorit legal cu actuala soție de aproximativ 10 ani, cu care mă înțeleg foarte bine și care a venit în căsnicia noastră cu doi copii din relațiile ei anterioare - o fată și un băiat. Acești copii nu au fost recunoscuți de tatăl lor și nici nu primesc vreo pensie de întreținere sau altfel de venit echivalent acesteia, ei fiind nerecunoscuți. Totodată, tatăl lor biologic nu dorește să-i recunoască. Eu am o fată de 18 ani cu prima soție de care am divorțat în 2002, care locuiește la mama ei și care primește pensie de întreținere de la mine conform unei decizii judecătorești de continuare a plății pensiei de întreținere cu care am fost de acord, de altfel.

Având în vedere că soția mea nu lucrează, eu fiind singura sursă de venit și, că ne înțelegem extraordinar de bine (eu+soția+copiii), am decis să adopt copiii ei ( să devin tatăl lor legal cu drepturi și obligații) - pe care oricum îi am în întreținere și care mă iubesc ca niște copii autentici. Soția mea este, categoric, de acord cu decizia pe care am luat-o.

Cum trebuie să procedez / unde să mă adresez ca să îi adopt și, astfel, să devin tatăl lor legal cu drepturi și obligații, ca să-i putem crește în deplinătatea legii, alături de soția mea?

(Menționez că în certificatele lor de naștere la rubrica "tatăl" nu este scris nimic, soția nu muncește - nu are nici-o calificare - iar tatăl biologic al copiiilor nu dorește să-i recunoască.)

Vă mulțumim anticipat pentru păreri și ajutor!
Manuela Rășină, administrator
E relativ simplu, mai ales ca nu au tata si nu aveti nevoie de acordul lui, doar de al mamei. Aveti avantajul ca ii cresteti pe copii de 10 ani,
Va pun in link legea adoptiei, nu aveti nevoie de atestat, luati legatura cu cei de la dgaspc de pe raza domiciliului dvs ( directia generala de asistenta sociala si protectia copilului)
[ link extern ]
Cererea se depune de catre dvs la judecatoria pe raza careia domiciliati( e vb de domiciliul copiilor, dar banuiesc ca stati impreuna), iar parintele si copiii care au implinit 10 ani, isi dau acordul in fata judecatorului. Citati mama si pe cei de la dgaspc si insotiti cererea de urmatoarele acte:

a) certificatul de naștere al copilului, în copie legalizată;

b) certificatul medical privind starea de sănătate a copilului, eliberat de către unități publice nominalizate de către direcția de sănătate publică;

e) certificatele de naștere ale adoptatorului sau ale soțului și soției din familia adoptatoare, în copie legalizată;

f) certificatul de căsătorie al adoptatorului sau al soților din familia adoptatoare, în copie legalizată;

g) cazierul judiciar al adoptatorului sau, după caz, al fiecărui membru al familiei adoptatoare;

h) certificatul medical privind starea de sănătate a adoptatorului, eliberat de medicul de familie pe lista căruia este înscris;

j) raportul de consiliere și informare a părinților firești în cazul adopției copilului de către soțul părintelui firesc;

Succes!
Mulțumim din toată inima! Un an nou fericit vă dorim!