avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Aș vrea să adopt copiii actualei soții. Care este ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Aș vrea să adopt copiii actualei soții. Care este procedura, ținând cont de faptul că în certificatele de naștere au liniuță în dreptul tatălui?

Vă salut!

Vă cer o părere juridică pe această cale pentru o situație particulară cu care mă confrunt. Sunt căsătorit legal cu actuala soție de aproximativ 10 ani, cu care mă înțeleg foarte bine și care a venit în căsnicia noastră cu doi copii din relațiile ei anterioare - o fată și un băiat. Acești copii nu au fost recunoscuți de tatăl lor și nici nu primesc vreo pensie de întreținere sau altfel de venit echivalent acesteia, ei fiind nerecunoscuți. Totodată, tatăl lor biologic nu dorește să-i recunoască. Eu am o fată de 18 ani cu prima soție de care am divorțat în 2002, care locuiește la mama ei și care primește pensie de întreținere de la mine conform unei decizii judecătorești de continuare a plății pensiei de întreținere cu care am fost de acord, de altfel.

Având în vedere că soția mea nu lucrează, eu fiind singura sursă de venit și, că ne înțelegem extraordinar de bine (eu+soția+copiii), am decis să adopt copiii ei ( să devin tatăl lor legal cu drepturi și obligații) - pe care oricum îi am în întreținere și care mă iubesc ca niște copii autentici. Soția mea este, categoric, de acord cu decizia pe care am luat-o.

Cum trebuie să procedez / unde să mă adresez ca să îi adopt și, astfel, să devin tatăl lor legal cu drepturi și obligații, ca să-i putem crește în deplinătatea legii, alături de soția mea?

(Menționez că în certificatele lor de naștere la rubrica "tatăl" nu este scris nimic, soția nu muncește - nu are nici-o calificare - iar tatăl biologic al copiiilor nu dorește să-i recunoască.)

Vă mulțumim anticipat pentru păreri și ajutor!
Ultima modificare: Sâmbătă, 30 Decembrie 2017
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Raducu_Ion , utilizator 20:47, 2 Ianuarie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
E relativ simplu, mai ales ca nu au tata si nu aveti nevoie de acordul lui, doar de al mamei. Aveti avantajul ca ii cresteti pe copii de 10 ani,
Va pun in link legea adoptiei, nu aveti nevoie de atestat, luati legatura cu cei de la dgaspc de pe raza domiciliului dvs ( directia generala de asistenta sociala si protectia copilului)
[ link extern ]
Cererea se depune de catre dvs la judecatoria pe raza careia domiciliati( e vb de domiciliul copiilor, dar banuiesc ca stati impreuna), iar parintele si copiii care au implinit 10 ani, isi dau acordul in fata judecatorului. Citati mama si pe cei de la dgaspc si insotiti cererea de urmatoarele acte:

a) certificatul de naștere al copilului, în copie legalizată;

b) certificatul medical privind starea de sănătate a copilului, eliberat de către unități publice nominalizate de către direcția de sănătate publică;


e) certificatele de naștere ale adoptatorului sau ale soțului și soției din familia adoptatoare, în copie legalizată;



f) certificatul de căsătorie al adoptatorului sau al soților din familia adoptatoare, în copie legalizată;

g) cazierul judiciar al adoptatorului sau, după caz, al fiecărui membru al familiei adoptatoare;

h) certificatul medical privind starea de sănătate a adoptatorului, eliberat de medicul de familie pe lista căruia este înscris;


j) raportul de consiliere și informare a părinților firești în cazul adopției copilului de către soțul părintelui firesc;


Succes!
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mulțumim din toată inima! Un an nou fericit vă dorim!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Adoptie copil ioana_ioana1010 ioana_ioana1010 cum pot face ca actualul meu sot sa imi adopte copilul (copilul este trecut in certificatul de nastere pe numele meu de domnisoara),avand in vedere ca fostul ... (vezi toată discuția)
Adoptia in familie. ica_lucky ica_lucky Buna ziua,sunt noua pe aici si va rog din suflet sa ma sfatuiasca un avocat. Sunt mama biologica a 2 copilasi din prima casatorie divortata si ... (vezi toată discuția)
Adoptie Ana-maria Dociu Ana-maria Dociu buna ziua actualul meu sot vrea sa imi adopte copilul pe care il am cu un fost iubit( copilul fiind recunoscut de tata). inca nu am depun nici un fel de ... (vezi toată discuția)