avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mai pot depune în prezent o acțiune civila pentru ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mai pot depune în prezent o acțiune civila pentru retrocedarea ...

Mai pot depune în prezent o acțiune civila pentru retrocedarea în conformitate cu prevederile legilor 18/1991, 1/2000 sau 10/2001 a terenurilor preluate abuziv de regimul comunist, în cazul în care a fost formulata cerere de retrocedare în termen către Comisia de Fond Funciar ? Va mulțumesc !
Cel mai recent răspuns: Floryyyyan , utilizator 12:06, 12 Decembrie 2022
Legea 1 și 18 se refera la terenuri agricole,constituirea sau reconstituirea dreptului de proprietate pt terenuri agricole legea 10 se refera la alte situații,imobile naționalizate etcetc.Ar trebui sa mergeți la av pt a evalua actele avute,șanse etc.Teoretic se poate dacă autorii dvs au făcut demersurile respective atunci când trebuia anii 90,anii 2000 pt legea 10 etc..
Ultima modificare: Luni, 12 Decembrie 2022
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună seara, as avea o întrebare legată de retrocedări. se ... PitiA PitiA Bună seara, as avea o întrebare legată de retrocedări. Se mai pot face retrocedări dacă nu au fost făcute pana în momentul de față? Mulțumesc ... (vezi toată discuția)
Tergiversare anrp KLTM KLTM Avem un dosar pe Legea 10 la ANRP de ani de zile care zace acolo. A fost facuta evaluarea imobilului in anul 2011, pe legea veche si noi am fost de acord cu ... (vezi toată discuția)
Intrebare retrocedare teren abende abende Pentru un set de terenuri agricole am facut dosar de retrocedare pe baza legii 18/1991, dosar pe care din pacate nu am tocmit complet (o parte din suprafata nu ... (vezi toată discuția)