Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Buna ziua, La angajatorul unde activez, avem un ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Buna ziua, La angajatorul unde activez, avem un adapostul de ...

Buna ziua,
La angajatorul unde activez, avem un adapostul de caini fara stapan unde vin voluntari ai unui ONG cu care este incheiat un acord de parteneriat.
Conform art. 5 lit. c din legea 319/2006, acestia sunt "alti participanti la procesul de munca", eu ii pot asocia doar ca "persoane care nu au un contract individual de munca incheiat in forma scrisa si pentru care se poate dovada prevederilor contractuale si a prestatiilor efectuate prin orice alt mijoc de proba".
Activitatile de voluntariat le presteaza pentru ONG (organizatia gazda), noi fiind beneficiarii serviciilor.
Gresesc?
Intrebare: instruirea acestui voluntar se face pe fisa individuala de instruire sau fisa colectiva?
Multumesc si scuze pentru povestea lunga.
Buna ziua,
Eu as merge pe fisa colectiva.
Le as prezenta activitatea ce o presteaza angajatorul, riscurile de acolo ( risc ca cadere prin impiedicare/alunecare, sa fie muscati de caini...) si masurile de prevenire a riscurilor.
Sunt aplicabile prevederile HG nr. 1425/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare,
-Art. 82 (1) Pentru persoanele aflate în întreprindere și/sau unitate cu permisiunea angajatorului, cu excepția altor participanți la procesul de muncă, așa cum sunt definiți potrivit art. 5 lit. c) din lege, angajatorul stabilește prin regulamentul intern instrucțiuni privind deplasarea acestora în întreprindere și/sau unitate
(2) Pentru lucratorii din intreprinderi si/sau unitati din exterior care desfasoara activitati pe baza de contract de
prestari de servicii, angajatorul beneficiar al serviciilor va asigura instruirea lucratorilor respectivi privind activitatile
specifice intreprinderii si/sau unitatii respective, riscurile pentru securitatea si sanatatea lor, precum si masurile si
activitatile de prevenire si protectie la nivelul intreprinderii si/sau unitatii, in general.
(3) Rezultatul instruirii prevăzute la alin. (2) se consemnează:
a) pe suport hârtie în fișa de instruire colectivă, conform modelului prevăzut în anexa nr. 12; sau
b) în format electronic, cuprinzând informațiile prevăzute în anexa nr. 12.
(4) Fișa de instruire colectivă se întocmește pe suport hârtie în două exemplare sau în format electronic și se păstrează atât de către angajator/lucrătorul desemnat/serviciul intern de prevenire și protecție care a efectuat instruirea, cât și de către angajatorul lucrătorilor instruiți sau, în cazul vizitatorilor, de către conducătorul grupului. Dacă este întocmită în format electronic, fișa de instruire colectivă se semnează cu semnătură electronică, semnătură electronică avansată sau semnătură electronică calificată.
(5) Reprezentantii autoritatilor competente cu atributii de control vor fi insotiti de catre un reprezentant desemnat de
catre angajator, fara a se intocmi fisa de instruire.
In aceasta situatie se aplica prevederile Legii nr. 78/2014 privind reglementarea activităţii de voluntariat in Romania, care la art 11 stabileste
Articolul 11
(1) Voluntariatul se desfăşoară pe baza unui contract încheiat în formă scrisă, în limba română, între voluntar şi organizaţia-gazdă. Obligaţia de încheiere a contractului de voluntariat în formă scrisă revine organizaţiei-gazdă. Forma scrisă este obligatorie pentru încheierea valabilă a contractului.
(2) În cazul încheierii contractului de voluntariat cu un cetăţean străin, organizaţia gazdă poate să-i pună acestuia la dispoziţie un interpret.
(3) Organizaţia-gazdă este obligată ca, anterior începerii activităţii de voluntariat, să înmâneze voluntarului un exemplar din contractul de voluntariat.
(4) Anterior începerii activităţii, contractul de voluntariat se înregistrează în registrul de evidenţă a voluntarilor ţinut de organizaţia-gazdă.
(5) Contractul de voluntariat este însoţit obligatoriu de fişa de voluntariat şi fişa de protecţie a voluntarului.
(6) Contractul de voluntariat trebuie să conţină următoarele clauze:
a) datele de identificare ale părţilor contractante;
b) descrierea activităţilor pe care urmează să le presteze voluntarul;
c) timpul şi perioada de desfăşurare a activităţii de voluntariat;
d) drepturile şi obligaţiile părţilor;
e) stabilirea cerinţelor profesionale, a abilităţilor sociale, intereselor de dezvoltare, a celor de sănătate, confirmate prin certificate de sănătate sau alte documente;
f) condiţiile de reziliere a contractului.
(7) Contractul de voluntariat încetează în următoarele condiţii:
a) la expirarea termenului stabilit în contract, respectiv la data la care prestaţiile care fac obiectul contractului au fost executate;
b) de comun acord;
c) când organizaţia-gazdă îşi încetează activitatea;
d) prin denunţare unilaterală, în condiţiile art. 21;
e) în caz de reziliere a contractului.
(8) Fişa de voluntariat conţine descrierea în detaliu a tipurilor de activităţi pe care organizaţia-gazdă şi voluntarul au convenit că acesta din urmă le va desfăşura pe parcursul contractului de voluntariat.
(9) Fişa de protecţie a voluntarului conţine instrucţiuni cu privire la desfăşurarea activităţii acestuia, cu respectarea prevederilor legale în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă. Pentru activităţi ce ies din domeniul de acoperire al fişei de protecţie a voluntarului, organizatorii activităţii vor apela la inspectoratele teritoriale de muncă ce vor pune la dispoziţia acestora instrucţiuni de securitate a muncii specifice activităţii respective.
(10) Organizaţia-gazdă este obligată să ţină evidenţa voluntarilor, a duratei şi a tipului activităţilor desfăşurate şi evaluării voluntarilor, pe baza criteriilor stabilite în regulamentul intern.
De asemenea in Legea 319/2006 este definit lucratorul ca :
Art. 5. - In sensul prezentei legi, termenii si expresiile de mai jos au urmatorul inteles:
a) lucrator - persoana angajata de catre un angajator, potrivit legii, inclusiv studentii, elevii in perioada efectuarii stagiului de practica, precum si ucenicii si alti participanti la procesul de munca, cu exceptia persoanelor care presteaza activitati casnice;
iar
c) alti participanti la procesul de munca - persoane aflate in intreprindere si/sau unitate, cu permisiunea angajatorului, in perioada de verificare prealabila a aptitudinilor profesionale in vederea angajarii, persoane care presteaza activitati in folosul comunitatii sau activitati in regim de voluntariat,

Asa ca aveti doua optiuni ori intocmiti fisa de protectie a voluntarului conform prevederilor Legii nr. 78/2014 sau ii tratati ca lucratori in conformitate cu definitia din Leg 319/2006 si le faceti instruirea in cele trei faze la fel ca propriilor lucratori pe fise individuale de instruire. Ambele variante sunt acoperitoare legal.
Eu va recomand sa mergeti pe prevederile Legii nr. 78/2014 privind reglementarea activităţii de voluntariat in Romania care a fost modifica recent prin Legea nr. 211 din 12 iulie 2022.
inspectorSSM, utilizator