avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Retragere pilonul II de pensie. Am participat la ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Retragere pilonul II de pensie. Am participat la pilonul II de ...

Retragere pilonul II de pensie.
Am participat la pilonul II de pensie in perioada 2007-2020, cand m-am pensionat anticipat. In anul 2022 am renuntat la pensia anticipata si m-am re-angajat cu contract de munca. De cand m-am re-angajat se vireaza in acelasi fond de pensie privata pilonul II suma de 3,75% din contributie, fara ca eu sa fi solicitat aderarea sau reluarea contributiei.
As dori sa nu mai contribui in pilonul II de pensie iar contributia sa se vireze integral la pensia de stat !
Mentionez ca in anul 2007 , anul de aderare la pilonul II nu aveam obligativitatea aderarii ci era obtional avand in vedere varsta la acea data (44ani).
Am solicitat angajatorului sa vireze toata contributia la Casa de pensii dar au spus ca de la Casa de pensii se distribuie suma aferenta pentru pilonul II pensie.
Va rog sa-mi spuneti cum si cui ma pot adresa pentru incetatea virarii contributiei in pilonul II de pensie ?
Multumesc!





Cel mai recent răspuns: elenazan , utilizator 10:40, 12 Septembrie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Nu este vina angajatorului, el are obligatia retinerii si virarii contributiei catre bugetul de stat.
A fost o perioada, prin 2019. cand, in anumite conditii te puteai retrage, pe baza de cerere adresata administratorului fondului de pensii, acel articol a fost abrogat.
Puteti totusi sa va adresati administratorului fondului si veti primi un raspuns.
Mai multe detalii aici
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie facultativa pilonul 3 ContSters23466 ContSters23466 In luna februarie 2010 am incheiat un contract pentru pensie facultativa pilonul 3 cu [Editat-un fond de pensii privat], iar contractul l-am dus la ... (vezi toată discuția)
Angajat devenit pfa - ce se intampla cu pilonul 2? tattila tattila Buna ziua daca un angajat bugetar devine PFA si avea o adeziune obligatorie (avand varsta sub 35 de ani in 2007) la pilonul 2 , iar acum avand in vedere ca ... (vezi toată discuția)
Pensii facultative ENGFULL ENGFULL cei ce se ocupa de incheierea unor astfel de pensii , vin la angajatori cu un "formular de instiintare a angajatorului " ..........insa legea pensiilor ... (vezi toată discuția)