Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Amânarea unui proces! Bună ziua, dacă nu mă pot ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Amânarea unui proces! Bună ziua, dacă nu mă pot prezenta din cauza unei viroze(covid) ...

Bună ziua, dacă nu mă pot prezenta din cauza unei viroze(covid) la un proces civil, unde sunt citată, există posibilitatea să îi anunț pe cei de la judecătorie online sau doar personal? Mulțumesc!
Buna ziua, formulati si depuneti cerere de amanare inainte de termen sau angajati un avocat sa va reprezinte.
Bună seara, mulțumesc pentru răspunsul prompt, sunt înainte de termen și da, aș putea formula o solicitare, însă, problema este că nu am posibilitatea fizic să mă deplasez, dealtfel, de la SAJ Timiș (ambulanță) mi-au emis o adeverință de pacient cu covid și au propus cinci zile izolare la domiciliu! Depunerea este posibilă doar fizic!

Madalina Pascu a scris:

Buna ziua, formulati si depuneti cerere de amanare inainte de termen sau angajati un avocat sa va reprezinte.

Faceti o cerere de amanare, precizati motivul solicitarii amanarii si atasati dovada (adeverinta medicala); le scanati pe ambele, cautati adresa de e-mail de la registratura instantei unde se judeca litigiul si trimiteti un e-mail la care atasati cele 2 documente scanate si in care precizati nr. dosarului si sectia, facand si mentiunea ca veti depune pana la urmatorul termen si cererea si dovada, in original (asta in cazul in care nu aveti posibilitatea sa trimiteti printr o firma de curierat la instanta un plic cu cele 2 documente, pana la termen).
Florentina Ragalie, Consilier juridic