Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... ignorare cerere de valoare redusa - ce inseamna si cum ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

ignorare cerere de valoare redusa - ce inseamna si cum ma poate afecta

Buna ziua!
Poate fi ignorata (in calitate de parat) o cerere de valoare redusa, stadiu procesual fond?
Daca e ignorata ce mi se poate intampla? Se ajunge la executare/popriri, ce se poate intampla? Faci inchisoare, te opreste la granita....???? Daca nu sunt in tara de ani de zile....abonamentul a rulat in nestire...

Cererea e inaintata de o firma de recuperatori creante.

Cauza...abonament prelungit automat neinchis si neplata facturi si penalizari, de prin 2021 pana in prezent (fost telekom, actual vodafone). abonamentul e mai vechi de 2021, din 2021 nu l-am mai utilizat si nici platit.

Ce inseamna "sa depui intampinarea" sub sanctiunea decaderii din dreptul de a mai depune probe si de a invoca exceptii"?

PS: Ma poate afecta chestiunea asta cu o viitoare dezbatere de mostenire, in urma decesului parintilor?
proiectare, utilizator
An6ra46 a scris:
Ce prescriptie sa intervina pt debite 2021 in 2024?!? Sper ca nu vorbeste serios avocatul de mai sus.
Fiind vorba de abonament lunar, fiecare factura are termene de scadenta si de prescriptie diferite... deci maxim sunt prescrise sumele scadente in lunile ian-martie 2021... tot ce e scadent dupa, nu e prescris absolut deloc... daca exista si o somatie pt sumele ian-mar 2021, nici vorba de prescriptie.
Degeaba invocati prescriptia la care va indruma un AVOCAT! Sincer, socant raspunsul pt mine.
Eu as incerca sa argumentez cumva impotriva prelungirii automate a unui abonament expirat... fara acordul dvs. Dar asta depinde ce scrie in contractul initial referitor la ce se intampla cand acel contract ajunge la termen

Ba da, scriu si vorbesc serios si imi pare foarte, foarte rau ca v-am socat! Sper sa va reveniti curand. Postarea initiala zicea ca Nu a mai platit nimic din 2021. Daca nu cumva sunteti telepat/telepata nu puteti sti decat asta impreuna cu faptul ca firmele de telefonie mai emit facturi maxim 2-3 luni dupa ce nu se mai plateste si apoi denunta contractul. Acum, daca v-ati revenit cat de cat din soc, dupa ce ati citit ce am scris, va intreb si eu: 1. Daca a fost dat in judecata de recuperator d-voastra ce parere aveti, mai exista sau numai exista contractul acela cu telekom? 2. Daca telecomul a cesionat datoria catre recuperator mai emite in acelasi timp si facturi? 3. Ce rau ii poate face indrumarea de a invoca prescriptia? 4. Argumentele impotriva prelungirii unui contract in conditiile in care in orice contract de telefonie mobila scrie clar ca se prelungeste automat dupa expirarea termenului... habar n-am cum sa argumentez o astfel de aparare si va rog, va implor chiar, sa ma lamuriti, astept cu nerabdare impreuna cu mii de alte persoane sa ne luminati cu argumentele d-voastra.
Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat