avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 121 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Va rog,am nevoie de un sfat specializat si ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Va rog,am nevoie de un sfat specializat si anume. ...

Buna ziua! Va rog,am nevoie de un sfat specializat si anume. Din motive personale si bine intemeiate,vreau sa stiu daca exista posibilitatea ca baiatul meu,singurul mostenitor,sa nu poata instraina apt.dupa decesul ultimului parinte,timp de 5ani. Asta ar suna ca o ultima dorinta a noastra,a parintilor si el stie cauza. Testament olograf...sau cum sa procedez. Multumesc anticipat!
Buna ziua,

Perfectati la notar un testament, cu o clauza de inalienabilitate, si, daca accepta mostenirea, va trebui sa respecte clauza imputata in sarcina sa.
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Hmm. Nu-i așa de simplu. Căci el va avea un drept de opțiune distinct pentru fiecare dintre cele două calități/două vocații.

El va cumula vocația la moștenire în calitate de legatar cu vocația la moștenitre în calitate de moștenitor legal.
Va avea dublă vocație/dublă chemare/dublă calitate.
Într-o astfel de situație (cumul de vocații/calități) el va avea pentru fiecare dintre ele un drept de opțiune distinct; iși va putea exercita opțiunea în oricare din aceste calități.

Pe scurt, el va putea să spună/opteze așa: accept moștenirea legală și renunț la calitatea de legatar. (și, astfel, testamentul acela, cu clauza lui cu tot, va deveni un fel de hârtiuță numa' bună de pus în ramă și cam atât).
Ultima modificare: Marți, 23 Aprilie 2024
romascanu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Opozabilitate clauza de inalienabilitate JohnnyBRB JohnnyBRB CUM SE POATE ASIGURA OPOZABILITATEA UNEI CLAUZE DE INALIENABILITATE INSTITUITE PRIN TESTAMENT? Multumesc! (vezi toată discuția)
Invocare unui testament dupa renuntarea la succesiune MateiSerban MateiSerban Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cun un sfat lagat de succesiunea dupa bunica. In 1998 bunica a murit si toti unchii nostri au renuntat la succesiune in ... (vezi toată discuția)
Legatarul poate renunta la testament? ELIRA7891 ELIRA7891 Buna ziua, La dezbaterea unei succesiuni, unde exista un testament lasat de defunct, legatarul poate renunta la testament si sa accepte mostenirea ce i se ... (vezi toată discuția)