avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 121 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Iubitul meu era băut și a condus prin oraș, eu eram ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Iubitul meu era băut și a condus prin oraș, eu eram în dreapta ...

Iubitul meu era băut și a condus prin oraș, eu eram în dreapta lui și încă un amic în spate. L a oprit politia ,iar noi doi am făcut schimb de locuri ca să nu îl bage pe el la închisoare am luat vina asupra mea . Eu aveam permisul suspendat pe 3 luni . Mi s a făcut dosar penal . După ceva timp noi doi ne am despărțit, vreau sa îmi schimb declaratia la politie și sa spun adevărul. Pot păți eu ceva dacă îmi schimb declaratia ? Pentru ca am mințit?
12 din 13 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara

am făcut schimb de locuri ca să nu îl bage pe el la închisoare am luat vina asupra mea . Eu aveam permisul suspendat pe 3 luni .

foarte inteligenta miscarea....

vreau sa îmi schimb declaratia la politie și sa spun adevărul.

Puteti incerca, sa vedem daca va crede cineva.

Pot păți eu ceva dacă îmi schimb declaratia ? Pentru ca am mințit?

Riscati un alt dosar penal, pentru marturie mincinoasa.
1 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pai și ce pot face ? Știu ca am greșit ca i am luat apărarea. Aveam o relație de 4 ani . Dar ne am despărțit. El acum sta bine mersi ,iar eu nu mai pot da de permis ,și am rămas și cu dosar penal făcut. Ce as putea face ?
13 din 13 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ați greșit, trebuie de acum să plătiți. Nu prea aveți ce face mare lucru, ați comis o faptă penală.
- e penal dacă ați condus fără permis.
- e penal dacă că ați favorizat infractorul prin mărturie mincinoasă.
Ultima modificare: Sâmbătă, 20 Aprilie 2024
Dapix, utilizator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
ati gresit destul. nu mai faceti nimic, cine stie ce idee va vine
Rominajwndns a scris:. Ce as putea face ?
3 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
Angajati-va avocat si stabiliti impreuna strategia apararii.

Alte discuții în legătură

Marturie mincinoasa. cand/cum poti fi sanctionat? robertsk robertsk Buna ziua! Acum apoximativ 2 luni am avut un incident cu masina. Am spart accidental tripla din spate cuiva incercand sa ies din parcare. (ceva minor, nimic ... (vezi toată discuția)
Retragere declarație martor ionica52 ionica52 Pot sa-mi retrag declaratia data ca martor, intr-un proces penal? (vezi toată discuția)
Este obligatoriu juramantul pe biblie? maxxwollf maxxwollf am fost citat ca martor la un proces intre doi vecini si nu as dori sa tin cu niciunul dintre ei.Ce se poate intampla daca eu cand o sa ma duc la judecatorie ... (vezi toată discuția)