Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Iubitul meu era băut și a condus prin oraș, eu eram ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Iubitul meu era băut și a condus prin oraș, eu eram în dreapta ...

Iubitul meu era băut și a condus prin oraș, eu eram în dreapta lui și încă un amic în spate. L a oprit politia ,iar noi doi am făcut schimb de locuri ca să nu îl bage pe el la închisoare am luat vina asupra mea . Eu aveam permisul suspendat pe 3 luni . Mi s a făcut dosar penal . După ceva timp noi doi ne am despărțit, vreau sa îmi schimb declaratia la politie și sa spun adevărul. Pot păți eu ceva dacă îmi schimb declaratia ? Pentru ca am mințit?
De pățit nu pățiți nimic, pentru că Dvs aveți calitatea de inculpat, iar inculpatul nu dă declarație de martor, ci declarație de inculpat. In schimb,amicul din spate poate fi condamnat pentru marturie mincinoasa, daca prietenul Dvs l-a rugat sa declare ca Dvs ati condus si nu el. Exista si riscul ca sa nu va creada nimeni si sa se considere ca va schimbati declaratia pentru ca vreti sa va razbunati pe el pentru faptul despartirii.
Avea dreptate cineva când spunea că viața bate filmul. Aveam impresia că revăd filmul "Moscova nu crede în lacrimi", unde un bărbat, ca să salveze cariera TV a soției face ce ați făcut dvs.: își asumă vina unui accident auto grav. El ajunge la închisoare, ea își continuă cariera și, evident, uită total de el. Cu amănuntele de rigoare.
Eu zic să o lăsați cum a căzut. Un avocat o să vă coste și ce ar putea face? Să alegeți între dosarul pe care îl aveți deja, și cel de inducere în eroare a justiției? Nu cred că vă avantajează. O să luați ceva cu suspendare și o să vă alegeți cu o lecție de viață.

Rominajwndns a scris:

Iubitul meu era băut și a condus prin oraș, eu eram în dreapta lui și încă un amic în spate. L a oprit politia ,iar noi doi am făcut schimb de locuri ca să nu îl bage pe el la închisoare am luat vina asupra mea . Eu aveam permisul suspendat pe 3 luni . Mi s a făcut dosar penal . După ceva timp noi doi ne am despărțit, vreau sa îmi schimb declaratia la politie și sa spun adevărul. Pot păți eu ceva dacă îmi schimb declaratia ? Pentru ca am mințit?

Draga Romina, ceea ce vrei sa faci se numeste sperjur.......risti alt dosar penal.
Parerea mea e sa te duci la politie si sa spui adevarul. Mai bine un dosar penal pentru marturie mincinoasa decat de conducere fara permis. Macar ca-l bagi si pe exu nitel la tavaleala.
Art. 273

Mărturia mincinoasă

(1) Fapta martorului care, într-o cauză penală, civilă sau în orice altă procedură în care se ascultă martori, face afirmaţii mincinoase ori nu spune tot ce ştie în legătură cu faptele sau împrejurările esenţiale cu privire la care este întrebat se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.

(2) Mărturia mincinoasă săvârşită:

a) de un martor cu identitate protejată ori aflat în Programul de protecţie a martorilor;

b) de un investigator sub acoperire;

c) de o persoană care întocmeşte un raport de expertiză ori de un interpret;

d) în legătură cu o faptă pentru care legea prevede pedeapsa detenţiunii pe viaţă ori închisoarea de 10 ani sau mai mare

se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.

(3) Autorul nu se pedepseşte dacă îşi retrage mărturia, în cauzele penale înainte de reţinere, arestare sau de punerea în mişcare a acţiunii penale ori în alte cauze înainte de a se fi pronunţat o hotărâre sau de a se fi dat o altă soluţie, ca urmare a mărturiei mincinoase.

Buna ziua,

Puteti retracta declaratia initiala,urmand a fi efectuate acte de cercetare penala, in ceea ce il priveste pe prietenul dvs.