avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Buna ziua!Acum,sunt studenta la o facultate in anul ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Buna ziua!Acum,sunt studenta la o facultate in anul 1,la buget.Am ...

Buna ziua!Acum,sunt studenta la o facultate in anul 1,la buget.Am inteles ca se poate sa platesc taxa la aceasta pentru a putea urma cursurile unei alte facultati cu finantare de la buget.(gen sa trec la prima facultate la taxa).Cu cine as putea vorbi?Am inteles ca secretara nu prea are habar de legislatie.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:45, 11 Mai 2024
Persoana care a beneficiat gratuit de școlarizare în cadrul unui program de studii universitare pe loc finanțat de la bugetul de stat are, în condițiile legii, dreptul de a urma un alt program de studii universitare în cadrul aceluiași ciclu de studii universitare:
.....
b) în regim gratuit, cu finanțare de la bugetul de stat, în condițiile în care persoana achită contravaloarea serviciilor de școlarizare de care a beneficiat anterior cu finanțare de la bugetul de stat, integral sau parțial, în cazurile în care programul de studii la care a fost admis este organizat doar cu finanțare integrală de la buget. Studenții pot achita contravaloarea serviciilor de școlarizare de care au beneficiat anterior Ministerului Educației, conform unei metodologii aprobate prin ordin al ministrului educației;

Va trebui sa va adresati conducerii Facultatii sau eventul Ministerului pentru a va comunica suma de plata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Achitarea contravalorii studiilor facute la buget StefanPopa1 StefanPopa1 Buna ziua ! Am si eu o intrebare legata de facultate si poate o sa ma puteti ajuta. Sunt in anul II si as vrea sa renunt la facultatea pe care o urmez acum ... (vezi toată discuția)
Urgent! buna ziua! daca am terminat o facultate de 3 ani dintre care ... AnaB01 AnaB01 Buna ziua! Daca am terminat o facultate de 3 ani dintre care doar 2 la buget, la o a doua facultate de 6 ani mai am dreptul sa beneficiezz de buget o parte din ... (vezi toată discuția)
A doua facultate Andradamonica Andradamonica Bună ziua! În cazul în care sunt studenta la o facultate un an de zile pe locurile de la buget, as putea sa renunț la facultate, să plătesc taxa de ... (vezi toată discuția)