Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Achizitie teren -UZUCAPIUNE?
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Achizitie teren -UZUCAPIUNE?

Buna ziua,
Se poate vorbi de uzucapiune in contextul de mai jos?
Doresc sa cumpar un teren intravilan intr-o localitate rurala. Terenul este intravilan de cativa ani ( doi, trei ani), inainte fiind extravilan.
Acest teren nu este imprejmuit, fiind teren arabil.
Din aceasta cauza, terenul este lucrat constant de cineva dintre vecini.
Vanzatorul are toate actele in regula si a dobandit terenul in 2008.
In ultimii ani a facut demersuri administrative pt trecerea terenului in intravilan, solicitat certificat de urbanism, banuiesc ca a platit si impozit etc deci cumva nu e o pasivitate absoluta.
Daca voi cumpara terenul de la proprietarul care totusi nu prea a dat pe acolo in ultimii an, risc sa ma confrunt cu problema UZUCAPIUNII? Exista riscul ca vecinul sa aiba castig de cauza in situatia in care pretinde ca terenul e in posesia sa daca actele terenului indica un proprietar de drept inscris in cf?
Multumesc
Cum il veti "cumpara"??
"Vanzatorul are toate actele in regula si a dobandit terenul in 2008."
Ce acte are vanzatorul? Daca detine Titlu de proprietate sau este exista intabulare, atunci in niciun caz nu se poate uzucapa terenul. Nu se poate vorbi de uzucapiune atunci cand proprietarul este in viata si are acte de proprietate.

Mergeți cu actele la avocat.
Nu este de gluma și costa destul de mult un proces pe uzucapiune și orice proces presupune un risc.
În justitie nu exista 100%...procent de câștig...

București 2024
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat